Premierul Adrian Nastase umbla cu cioara vopsita
0"Manuale cat mai ieftine pentru cat mai multi scolari", decreta, ieri, in videoconferinta cu prefectii, premierul Adrian Nastase, ca replica la discutiile interminabile care au loc, de mai bine de
"Manuale cat mai ieftine pentru cat mai multi scolari", decreta, ieri, in videoconferinta cu prefectii, premierul Adrian Nastase, ca replica la discutiile interminabile care au loc, de mai bine de trei saptamani intre MEC si editurile cu profil didactic, nemultumite atat de rezultatele obtinute la licitatia din 4 mai a.c., dar si de blocarea semnarii contractelor de reeditare a celorlalte manuale, care ar fi trebuit sa se petreaca, dupa cum insusi ministerul a anuntat, inca din 25 martie a.c. Premierul iese a doua oara la rampa pentru a lua apararea ministrului Educatiei, pentru a spune natiunii ca editorii acestia sunt niste capuse, care s-au imbogatit pe banii statului si ca, in sfarsit, acum PSD vrea sa faca ordine. Pentru a fi mai convingator decat vinerea trecuta, dl. prim-ministru a scos din tescherea niste contracte ale editurilor Humanitas, All Educational, Sigma si Corint, acuzand ca vechea conducere a ministerului a semnat incriminantele contracte taman cand noul guvern PSD-ist abia depunea juramantul (decembrie 2000). Contractele pe care le vantura dl. Nastase si d-na Andronescu nu pot fi ilustrative pentru pricina reala existenta in acest moment. Aceasta pentru simplul motiv ca ele se refera la manualele pentru minoritati, si nu la manualele pentru invatamantul in lb. romana. In plus, despre contractele respective se poate spune, in spiritul adevarului, nu ca au fost dolosive manarii ale lui Marga, ci, dimpotriva ca ele reprezentau (la momentul semnarii) o incalcare a termenelor legale, facand astfel ca manualele sa ajunga la elevi cu o intarziere extrem de mare. Asta pentru ca intre castigarea licitatiei (1999) si editare (2001), conform procedurilor B.M., s-a derulat contractul de traducere a respectivelor manuale din lb. romana in lb. maghiara si germana. Chiar sa nu stie dl. Adrian Nastase ca un manual in lb. straina, intr-un tiraj mic, devine mult mai scump decat un manual editat intr-un tiraj mare? Cand spune ca este inadmisibil ca un manual - rezultat in urma acestor contracte - sa coste 310.000 de lei, normal ca toata lumea ii da dreptate premierului si-l ridica in slavi ca pune saua pe edituri. Din pacate, dl. Nastase nu spune decat ce-i convine. Manualul de educatie civica pentru clasa a VIII-a, caci despre el este vorba, costa 310.000 de lei pentru ca el are un tiraj de 451 de exemplare, adica pentru tot atatia elevi de nationalitate germana, care invata in limba lor materna si care nu aveau manuale, desi legea le da acest drept. Nu spune premierul nici ca traducerea acestui manual a necesitat timp si efort. Dl. Nastase, ca si d-na Andronescu amesteca cu buna stiinta merele cu strugurii si declara nevinovat ca toate manualele din Romania trebuie sa fie ieftine, fiindca asa au acceptat dansii preturi de dumping la licitatia recenta. Ziarul Adevarul nu poate sa nu semnaleze ca guvernantii pun in aceeasi palarie editarea manualelor alternative pentru clasa a III-a (cea cu preturi mici, rezultate la licitatia din mai, pentru manuale complet noi) si reeditarea manualelor aflate deja in circuit (un manual scolar se reediteaza timp de trei ani, in procente diferite, de fiecare data negociindu-se pretul, in sensul indexarii lui cu rata inflatiei si nicidecum scaderii lui) pentru care exista contracte anterioare lui 2000 ce trebuie onorate de catre MEC si problema manualelor pentru minoritati, care inseamna cu totul si cu totul alta problema. Ca sa nu mai spunem ca se amesteca voit problema pietei libere de la liceu cu manualul subventionat din gimnaziu. Firesc, in astfel de conditii, ca lumea sa nu mai priceapa nimic. Contractele vanturate ieri presei nu pot fi argumente pentru nimic altceva decat pentru a demonstra ca UDMR-ul avea dreptate cand urla ca MEN tergiverseaza tiparirea manualelor in lb. materna pentru minoritati. Contractele s-au semnat abia in decembrie pentru ca nu fusesera bani, cum nu sunt nici acum pentru aceste manuale. (Desi cartile se afla din sept. 2001 pe bancile elevilor maghiari si germani, editurile puse la zid nu si-au primit banii nici in ziua de azi).























































