Pistolarul Dumitrascu, maharul "Universitatii Deschise Tehnoeconomia Europeana", pus pe fuga cu politia de ministrul Ecaterina Andronescu
0Ieri dupa-amiaza, ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, l-a pus pe fuga pe seful "Universitatii Deschise Tehnoeconomia Europeana" - Academia de Tehnoeconomie si Cooperare Romano - Americana din
Ieri dupa-amiaza, ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, l-a pus pe fuga pe seful "Universitatii Deschise Tehnoeconomia Europeana" - Academia de Tehnoeconomie si Cooperare Romano - Americana din Bucuresti, Bogdan Dumitrascu, care si-a luat pe sest talpasita pe poarta din dos, numai sa nu dea ochi cu oficialul MEC si cu presa. Desi ilegalitatea functionarii acestei universitati- fantoma este de notorietate, nimeni si nimic nu l-a impiedicat pe "rectorul fondator" Bogdan Dumitrascu sa inmatriculeze, in ultimii 11 ani, studenti la cele trei facultati si la colegiu. La insistentele ziaristilor, dna Andronescu s-a lasat convinsa sa-i calce pragul acestui SRL cu iz de universitate, dar s-a temut sa intre in cladire fara protectie din partea politiei, fapt pentru care a cerut, telefonic, ajutorul ministrului de Interne, Ioan Rus. "Mi-e un pic teama de el, recunosc, pentru ca in 1996, cand eram secretar de stat, a venit la mine si a pus pistolul pe masa", ne-a spus dna Andronescu. Pana la sosirea politistilor si a reprezentantilor Garzii Financiare, dna ministru a avut destul timp sa admire noua cladire din sticla fumurie si metal a "universitatii" din strada Venerei nr. 6C. Odata sositi lucratorii de politie si de la Garda Financiara, accesul in cladire ne-a fost, insa, blocat, pentru ca, intre timp usile au fost ferecate de angajatii din interior. Contactat telefonic, dl Dumitrascu ne-a spus ca se afla la Brasov, desi cu mai putin de o jumatate de ora inainte fusese vazut plecand in tromba cu masina pe poarta din spate. Dna Andronescu l-a rugat insistent sa vina la sediu pentru o discutie, dar acesta a refuzat si a amenintat-o pe dna ministru ca o va "trage de urechi". "Este incredibil ceea ce se intampla ! Consider ca este inacceptabil ca o asemenea institutie sa functioneze ilegal de ani de zile. Trebuie sa dea socoteala in fata organelor abilitate si dl Dumitrascu sa ajunga acolo unde ii este locul", ne-a mai spus dna ministru. Am reusit sa aflam ca SRL-ul dlui Dumitrascu a dat tarii, din 1991 incoace, sute de licentiati. Cu toate ca nu a avut niciodata nici macar autorizatie provizorie de functionare, pe frontispiciul cladirii scrie cu litere de-o schioapa ca este vorba despre o institutie "autorizata definitiv de statul roman prin sentinta civila nr. 1981/10.07.1991". "Facultatile" pe care le are - trei la numar - au specializari care nu se regasesc in nomenclatorul specializarilor academice. Mai mult, in pliantul de prezentare pe care-l difuzeaza prin toate liceele si intersectiile, scrie clar ca exista peste 100 de puncte de lucru in toate judetele tarii si, mai nou, aria de raspandire a formei de invatamant ffdc (fara frecventa la distanta prin corespondenta) s-a extins si in Austria, Finlanda, Franta, Germania, Italia si Olanda. Asa ca, pentru numai 340 dolari pe an, puteti deveni, dragi naivi, studenti in orice colt al lumii ! Politia si Garda Financiara vor lua la puricat, in urmatoarele zile, Institutul Academic de Consultanta, Istorie, Editura si Servicii Tehnoeconomice Europene, sub palaria caruia functioneaza deja celebra "universitate".






















































