Pistolarul Dumitrascu, maharul "Universitatii Deschise Tehnoeconomia Europeana", pus pe fuga cu politia de ministrul Ecaterina Andronescu

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ieri dupa-amiaza, ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, l-a pus pe fuga pe seful "Universitatii Deschise Tehnoeconomia Europeana" - Academia de Tehnoeconomie si Cooperare Romano - Americana din

Ieri dupa-amiaza, ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, l-a pus pe fuga pe seful "Universitatii Deschise Tehnoeconomia Europeana" - Academia de Tehnoeconomie si Cooperare Romano - Americana din Bucuresti, Bogdan Dumitrascu, care si-a luat pe sest talpasita pe poarta din dos, numai sa nu dea ochi cu oficialul MEC si cu presa. Desi ilegalitatea functionarii acestei universitati- fantoma este de notorietate, nimeni si nimic nu l-a impiedicat pe "rectorul fondator" Bogdan Dumitrascu sa inmatriculeze, in ultimii 11 ani, studenti la cele trei facultati si la colegiu. La insistentele ziaristilor, dna Andronescu s-a lasat convinsa sa-i calce pragul acestui SRL cu iz de universitate, dar s-a temut sa intre in cladire fara protectie din partea politiei, fapt pentru care a cerut, telefonic, ajutorul ministrului de Interne, Ioan Rus. "Mi-e un pic teama de el, recunosc, pentru ca in 1996, cand eram secretar de stat, a venit la mine si a pus pistolul pe masa", ne-a spus dna Andronescu. Pana la sosirea politistilor si a reprezentantilor Garzii Financiare, dna ministru a avut destul timp sa admire noua cladire din sticla fumurie si metal a "universitatii" din strada Venerei nr. 6C. Odata sositi lucratorii de politie si de la Garda Financiara, accesul in cladire ne-a fost, insa, blocat, pentru ca, intre timp usile au fost ferecate de angajatii din interior. Contactat telefonic, dl Dumitrascu ne-a spus ca se afla la Brasov, desi cu mai putin de o jumatate de ora inainte fusese vazut plecand in tromba cu masina pe poarta din spate. Dna Andronescu l-a rugat insistent sa vina la sediu pentru o discutie, dar acesta a refuzat si a amenintat-o pe dna ministru ca o va "trage de urechi". "Este incredibil ceea ce se intampla ! Consider ca este inacceptabil ca o asemenea institutie sa functioneze ilegal de ani de zile. Trebuie sa dea socoteala in fata organelor abilitate si dl Dumitrascu sa ajunga acolo unde ii este locul", ne-a mai spus dna ministru. Am reusit sa aflam ca SRL-ul dlui Dumitrascu a dat tarii, din 1991 incoace, sute de licentiati. Cu toate ca nu a avut niciodata nici macar autorizatie provizorie de functionare, pe frontispiciul cladirii scrie cu litere de-o schioapa ca este vorba despre o institutie "autorizata definitiv de statul roman prin sentinta civila nr. 1981/10.07.1991". "Facultatile" pe care le are - trei la numar - au specializari care nu se regasesc in nomenclatorul specializarilor academice. Mai mult, in pliantul de prezentare pe care-l difuzeaza prin toate liceele si intersectiile, scrie clar ca exista peste 100 de puncte de lucru in toate judetele tarii si, mai nou, aria de raspandire a formei de invatamant ffdc (fara frecventa la distanta prin corespondenta) s-a extins si in Austria, Finlanda, Franta, Germania, Italia si Olanda. Asa ca, pentru numai 340 dolari pe an, puteti deveni, dragi naivi, studenti in orice colt al lumii ! Politia si Garda Financiara vor lua la puricat, in urmatoarele zile, Institutul Academic de Consultanta, Istorie, Editura si Servicii Tehnoeconomice Europene, sub palaria caruia functioneaza deja celebra "universitate".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite