Patru romani au jefuit un japonez la Paris

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ei s-au dat drept politisti, folosind un permis de agent de securitate gasit intr-un bar

Patru romani care se aflau la Paris au fost arestati pentru jefuirea unui cetatean japonez. Cei patru romani s-au prezentat japonezului ca fiind politisti, aratandu-i acestuia un permis de agent de securitate gasit intr-un bar, anunta in editia electronica de luni, cotidianul francez "Liberation", citat de RomNET. In acest fel, "politistii" romani au reusit sa-l insele pe turistul japonez cu 10.000 de yeni, adica 741 euro. "Este un furt odios, deosebit de grav, care aduce atingere credibilitatii politiei", a declarat procurorul francez, spunand ca astfel de fapte aduc serioase prejudicii imaginii Frantei in ochii turistilor straini. Ajunsi in fata instantei, cei patru romani au recunoscut fapta comisa, iar acuzarea a cerut o pedeapsa de opt luni pana la un an de inchisoare. Insa cei patru au fost condamnati la cinci luni de inchisoare si vor fi repatriati, dupa ce avocatul lor a afirmat ca statul francez ar trebui sa cheltuiasca prea multi bani cu tinerea infractorilor in inchisoare.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite