Ion Iliescu, suparat pe distributia inechitabila a veniturilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele Ion Iliescu a revenit, ieri, la una dintre nostalgiile sale mai vechi: distribuirea echitabila a veniturilor. Dupa sedinta solemna a Parlamentului, seful statului a facut un bilant al

Presedintele Ion Iliescu a revenit, ieri, la una dintre nostalgiile sale mai vechi: distribuirea echitabila a veniturilor. Dupa sedinta solemna a Parlamentului, seful statului a facut un bilant al celor 14 ani de la Revolutia din Decembrie '89. Presedintele a constatat ca romanii au intrat intr-o societate bazata pe reguli inechitabile: "Distributia veniturilor se face intr-un mod din ce in ce mai inechitabil. Economia de piata stimuleaza munca, performantele, initiativa, dar a generat o polarizare sociala. (...) O minoritate care se imbogateste - unii pe o cale neobrazata, ignorand orice fel de legi si reguli morale - si o majoritate care traieste din ce in ce mai greu. Nu-i usor sa construim o economie de piata care sa mai promoveze si echitatea. Echitatea, deocamdata, a ramas deoparte". Iliescu a admis insa ca "satisfacerea nevoilor de baza tine de cresterea economica" si a gasit drept solutie pentru combaterea polarizarii sociale mentinerea cresterii economice din ultimii ani.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite