India va deveni cea mai populata tara a lumii

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

* Numarul total al locuitorilor planetei va creste de la 6,1 miliarde la 9,3 miliarde * Declinul demografic in tarile dezvoltate se va accentua * Octogenarii - de cinci ori mai multi decat in prezent * Daca actualul nivel al sporului demografic se mentine, peste trei sute de ani planeta ar putea deveni supraaglomerata

Potrivit ultimelor estimari ale ONU, numarul persoanelor care traiesc in cele mai sarace tari ale lumii se va tripla pana in 2050, in vreme ce populatia intregii planete va depasi noua miliarde. In paralel, in tarile bogate se va inregistra o scadere a populatiei, iar procentajul varstnicilor va spori semnificativ, pe masura ce speranta de viata creste, iar nivelul fertilitatii scade. In prezent, populatia lumii se cifreaza la 6,1 miliarde locuitori, urmand ca, pana la mijlocul secolului, sa mai creasca cu 3,2 miliarde. Sporul demografic anual pe ansamblul planetei este de 1,3 la suta - ceea ce inseamna un surplus de 77 milioane de fiecare an. Jumatate din acest spor anual revine unui numar de sase tari - India, China, Pakistan, Nigeria, Bangladesh si Indonezia - considerate a fi cele mai populate. Pana la mijlocul secolului, India va intrece China, devenind prima tara a lumii ca numar de locuitori (in mai 2000 s-a nascut aici bebelusul care a permis tarii sa atinga miliardul de locuitori). In schimb, in multe tari bogate - Japonia, Germania, Italia etc. - se va consemna un declin demografic accentuat, la fel si in tari est-europene, ca Rusia ori Ucraina. Doar afluxul de imigranti va permite ca numarul populatiei sa nu scada si mai mult. SIDA va continua sa faca ravagii in tarile sarace (in viitorii cinci ani, numarul victimelor in cele 34 de tari cele mai afectate va creste cu inca 15 milioane), dar, in ciuda acestei tendinte, in tari africane ca Botswana ori Zimbabwe, unde "boala secolului" isi ia un greu tribut, populatia va spori, totusi, ca urmare a ratei inalte a fertilitatii. Estimarile indica, de asemenea, o longevitate crescuta pana in 2050. Numarul persoanelor de peste 60 de ani se va tripla, in medie, iar al celor de peste 80 de ani va creste de cinci ori - aceasta tendinta fiind in special mai pronuntata in Europa, ceea ce va avea consecinte apreciabile pe plan social. Intr-o perspectiva si mai indelungata, daca rata fertilitatii se va mentine la actualul nivel, populatia lumii ar putea atinge, in 2300, cifre de ordinul sutelor de miliarde, planeta devenind supraaglomerata. Pentru a se evita o asemenea situatie, rata medie a fertilitatii va trebui sa se stabilizeze la niveluri scazute, inclusiv, poate, prin masuri de ordin legislativ.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite