Guvernul Nastase infirma relatarile din Sunday Telegraph
0In legatura cu relatarile saptamanalului Sunday Telegraph, preluate de presa romaneasca, potrivit carora, premierul Tony Blair a intervenit pe langa primul-ministru Adrian Nastase, in favoarea lui
In legatura cu relatarile saptamanalului Sunday Telegraph, preluate de presa romaneasca, potrivit carora, premierul Tony Blair a intervenit pe langa primul-ministru Adrian Nastase, in favoarea lui Lakshmi Mittal, la vanzarea Combinatului Sidex Galati (la o luna dupa ce acesta donase Partidului Laburist 125.000 lire sterline), purtatorul de cuvant al Guvernului a remis, luni, un comunicat in care precizeaza: "La momentul primirii scrisorii semnate de primul-ministru al Marii Britanii, Tony Blair, procesul de selectionare si evaluare a ofertantilor fusese incheiat". Comunicatul mai precizeaza ca gestul premierului Blair de a saluta una din cele mai importante privatizari din Europa de Sud-Est a fost receptat ca o incurajare pentru continuarea procesului de reforme si restructurare a economiei romanesti. "De altfel, in cursul vizitei sale la Bucuresti, in 1999, premierul Tony Blair a transmis poporului roman mesaje similare privind necesitatea accelerarii reformelor structurale in Romania, ca un angajament solid pentru sprijinul britanic oferit integrarii tarii noastre in UE" - se arata in comunicat. La randul sau, Autoritatea pentru Privatizare si Administrarea Participatiilor Statului arata intr-un comunicat oficial ca scrisoarea premierului britanic reprezinta un mesaj de felicitare, in spiritul uzantei diplomatice, si nu un demers pentru a influenta incheierea tranzactiei. Ministrul Privatizarii, Ovidiu Musetescu, declara ca nu trebuie denigrata, in nici un fel, cea mai mare privatizare din Romania, care reprezinta asanarea a 80 la suta din pierderile inregistrate de intreaga industrie. "Consider ca nu trebuie sa acordam atentie confruntarilor politice de la Londra si speculatiilor presei britanice privind procesul de privatizare a SC Sidex-Galati, atat timp cat, prin vanzarea sa, statul roman a eliminat cea mai mare "gaura neagra" a economiei romanesti si a facut posibila revitalizarea uneia dintre cele mai importante societati comerciale, cu mari implicatii economico-sociale pentru Romania" - spune Ovidiu Musetescu.























































