Elevii claselor a VIII-a si-au luat "adio" de la gimnaziu

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Simt durere in suflet, pentru ca nu mi-am imaginat ca va veni asa de repede momentul despartirii de colegii mei. A fost o etapa din viata cu care m-am obisnuit, iar acum am o oarecare teama pentru ca

"Simt durere in suflet, pentru ca nu mi-am imaginat ca va veni asa de repede momentul despartirii de colegii mei. A fost o etapa din viata cu care m-am obisnuit, iar acum am o oarecare teama pentru ca nu stiu ce ma asteapta cand ma voi duce la liceu. Imi vor ramane in suflet colegii de scoala care au fost singurii mei prieteni", spunea, ieri, cu ochii scaldati in lacrimi, Anamaria Bogdan, absolventa a clasei a VIII-a de la Scoala Generala nr. 79 din Bucuresti. Boboceii din ciclul primar au reusit, cu greu, sa-i scoata din clasa, in ultima zi de curs, pe cei mai mari din scoala, care parca mai ravneau sa petreaca cateva clipe in bancile pe care le-au ocupat timp de opt ani. Daca pana acum sunetul clopotelului reprezenta pentru ei un moment de bucurie, acum acesta a starnit mahnire, lacrimi si nostalgie, pentru ca l-au auzit pentru ultima oara. In curtea scolii, colegii lor mai mici ii asteptau sa primeasca de la ei "cheia succesului". "Bafta si sa fiti mereu invingatori", le-a transmis colegilor mai mici, Cristina Capota, absolventa cu 10 pe linie a gimnaziului. Profesorii ii priveau pe elevi, nevenindu-le sa creada ca piticii care acum opt ani abia-si carau ghiozdanele in spate s-au transformat atat de repede in adolescenti. Pe chipul dascalilor se citea satisfactia ca au reusit sa-si puna degetul pe destinul lor. "Sa aveti usi deschise, cu praguri inalte de care sa nu va loviti si pe care sa le treceti cu dreptul", le-a spus elevilor directoarea scolii, in numele cadrelor didactice. Cu hit-uri la moda si dansuri pe muzica "latino", colegii mai mici au incercat sa le alunge tristetea despartirii. Se pare ca au si reusit, pentru ca zarva din curtea scolii a rasunat timp de mai bine de doua ore. Cateva zeci de parinti, cu buchete de flori in mana, pareau mai degraba ingrijorati de examenele ce-i asteapta pe copii decat preocupati de spectacol. "Sunt trista, pentru ca fiica mea lasa in urma copilaria, dar si fericita pentru realizarile ei. Singura mea grija este ca acum ea sa fie calma si sa treaca cu bine examenul de capacitate", ne spunea, emotionata, dna Ioana Moga. Ultima zi de scoala va ramane cu siguranta in memoria absolventilor de gimnaziu. Fotografiile facute, ieri, alaturi de fostii profesori si colegi vor ramane peste ani o amintire vie a celor opt ani de scoala generala petrecuti impreuna.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite