Cioroianu: Nu se pune problema trimiterii de forţe militare europene în Fâşia Gaza

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul Afacerilor Externe, Adrian Cioroianu, a declarat într-o conferinţă de presă că nu s-a pus niciodată problema ca România să participe cu trupe la un plan de trimitere a unei forţe

Ministrul Afacerilor Externe, Adrian Cioroianu, a declarat într-o conferinţă de presă că nu s-a pus niciodată problema ca România să participe cu trupe la un plan de trimitere a unei forţe militare europene în Fâşia Gaza.

Şeful diplomaţiei române a ţinut să sublinieze că în scrisoarea deschisă adresată lui Tony Blair, noul trimis special al Cvartetului pentru Orientul Mijlociu, de miniştrii de externe ai Bulgariei, Ciprului, Franţei, Greciei, Italiei, Maltei, Portugaliei, Spaniei, Sloveniei şi României) participanţi săptămâna trecută la reuniunea informală de la Portoroz (Slovenia) nu se face referire la o forţă de menţinere a păcii.

'Documentul este doar o scrisoare de susţinere pentru Tony Blair a miniştrilor de Externe ai ţărilor UE din zona mediteraneană. În scrisoare se mai face şi o autocritică a faptului că ţările europene au aşteptat până acum de la alţii rezolvarea acestei probleme, dar nu trebuie să tragem şi alte concluzii', a menţionat Cioroianu.

El a adăugat că ministrul de externe al României nici nu are atribuţia de a decide singur sau la o reuniune internaţională trimiterea de trupe în afara graniţelor ţării.

Scrisoarea deschisă către Tony Blair a fost redactată la 6 iulie din iniţiativa ministrului francez de externe, Bernard Kouchner, de participanţii la cea de-a patra reuniune informală a şefilor diplomaţiilor din statele membre UE din zona mediteraneană.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite