Bombardarea televiziunii din Bagdad - o violare a Conventiei de la Geneva
0Bombardarea, marti seara, a emitatoarelor de televiziune din Bagdad reprezinta "o violare a Conventiei de la Geneva", care precizeaza ca bombardamentele trebuie sa se limiteze doar la tinte strict
Bombardarea, marti seara, a emitatoarelor de televiziune din Bagdad reprezinta "o violare a Conventiei de la Geneva", care precizeaza ca bombardamentele trebuie sa se limiteze doar la tinte strict militare, afirma organizatia neguvernamentala Amnesty International. Potrivit prevederilor Conventiei de la Geneva, sunt obiective militare doar acelea care, "prin natura lor, prin amplasarea lor, prin ratiunea lor de a exista sau de a fi utilizate, contribuie eficient la operatiunile militare, iar distrugerea lor totala sau partiala, capturarea sau neutralizarea lor aduc, in momentul producerii lor, un clar avantaj militar".























































