Aliatii si-au schimbat strategia de lupta
0Fortele americano-britanice si-au modificat strategia de lupta in Irak, trecand de la atacarea tintelor militare si a celor apartinand regimului Saddam Hussein la anihilarea punctelor de rezistenta, a
Fortele americano-britanice si-au modificat strategia de lupta in Irak, trecand de la atacarea tintelor militare si a celor apartinand regimului Saddam Hussein la anihilarea punctelor de rezistenta, a declarat, miercuri, purtatorul de cuvant al Comandamentului central aliat (CENTCOM), cu baza in Qatar, capitanul Al Lockwood. El s-a referit la noaptea de marti spre miercuri, cand in capitala irakiana a domnit un calm relativ, de la declansarea ofensivei antiirakiene, la 20 martie a.c. Fortele aliate au trecut la o noua faza a razboiului, cea a eliminarii punctelor de rezistenta, atat timp cat "au preluat controlul asupra majoritatii obiectivelor militare si ale regimului" de la Bagdad, a spus el. Fortele americano-britanice isi consolideaza pozitiile in Bagdad, concentrandu-si eforturile asupra neutralizarii rezistentei comandantilor locali, care incearca sa lanseze o ofensiva comuna.























































