Adrian Nastase pune Parchetul General pe urmele extremistilor din UDMR
0Consiliul National al Maghiarilor, fondat de Tokes si radicalii disidenti, vrea autonomie teritoriala dupa modelul Tirolului de Sud
Dupa ce, saptamana trecuta, radicalii din UDMR, grupati in jurul episcopului Laszlo Tokes, au produs agitatie pe scena politica cu declaratii transante privind autonomia teritoriala, premierul Adrian Nastase a ales tocmai prima zi de Pasti pentru a le replica. Si nu oricum. Intr-un comunicat al Executivului, facut public duminica, la ora 14.00, premierul anunta ca a cerut procurorului general, Joita Tanase, sa verifice constituirea Consiliului National al Maghiarilor, al carui scop declarat este obtinerea autonomiei teritoriale si culturale a acestei minoritati. Forumul a avut loc sambata, la Odorheiu Secuiesc, si la el au participat, conform organizatorilor, aproape 1.500 de persoane. Reactia atat de prompta a Guvernului i-a uimit pe liderii UDMR, indiferent de tabara din care fac parte, iar radicalii au perceput-o ca pe o forma de intimidare. Autonomie culturala si teritoriala pentru maghiari Conform relatarilor Radio Kossuth Budapesta, preluat de RADOR, manifestarea de la Odorhei a fost organizata sub patronajul Eparhiei reformate de Piatra Craiului, condusa de episcopul Tokes. Participantii au decis formarea unui Comitet de initiativa, compus din 31 de persoane - fosti si actuali parlamentari UDMR, reprezentanti ardeleni ai Uniunii Mondiale a Maghiarilor - care, intr-un an si jumatate, trebuie sa pregateasca alegerea Consiliului National al Maghiarilor. Acest consiliu, care exista si in Voivodina, va reprezenta autoguvernarea maghiarilor, adica un miniparlament. Consiliul, al carui presedinte de onoare a fost ales Tokes, trebuie sa definitiveze statutul privind autonomia, lucru de care "UDMR a uitat", dupa cum s-a afirmat la Odorhei. Presedintele Comitetului de initiativa, deputatul Toro Tibor, a fost foarte clar: "Scopul nostru este realizarea autonomiei culturale si teritoriale". Primarul de Odorhei, Sasz Jeno, a spus, la randul sau, ca organizatiile civice din Consiliu vor participa, la viitoarele alegeri locale, pe liste proprii, separat de UDMR. Prin aceasta miscare, radicalii vor sa submineze alegerile interne din UDMR, programate sa se incheie pana pe 31 mai, al caror scop este reinnoirea Consiliului Reprezentantilor Uniunii (CRU), organism asemuit tot cu un miniparlament. Radicalii il compara pe Nastase cu Funar Organizatorii s-au aratat socati de decizia premierului de a sesiza Parchetul in legatura cu manifestarea de la Odorhei. Presedintele Miscarii Reformiste, deputatul Zsolt Szilagyi, sustine ca la fel a procedat, in 1996, primarul Gheorghe Funar, dupa Forumul maghiar de la Cernatul de Jos. "La Odorhei nu s-a intamplat nimic ilegal sau anticonstitutional. Sunt socat de initiativa primului-ministru. Ar fi trist ca Justitia sa fie folosita ca mijloc de intimidare. Asta arata unde se afla democratia din Romania", ne-a declarat Szilagyi. El spune ca, la Odorhei, s-a cerut rezolvarea problemei minoritatilor, in acord cu normele europene, avand in vedere apropiata aderare a Romaniei la UE. "S-au dat ca exemple pozitive Tirolul de Sud, situatia suedezilor din Finlanda, a nemtilor din Belgia, a danezilor din Germania si a catalanilor din Spania. Autonomia ceruta de noi presupune, de fapt, preluarea modelelor europene existente. Consiliul National al Maghiarilor ar urma sa aiba competente depline in ceea ce priveste soarta minoritatii, cu respectarea stabilitatii si a granitelor tarii", a dat asigurari deputatul UDMR. El a evitat insa sa spuna clar daca este vorba despre un parlament si un guvern propriu, cu doua limbi oficiale, dupa modelul Tirolului de Sud sau al Tarii Bascilor. Mai mult, in Tirolul de Sud exista o prevedere clara, care interzice schimbarea componentei etnice in regiune. Modelul Kosovo? Cel care a vorbit, saptamana trecuta, despre aceste modele a fost deputatul Robert Raduly, care a adus listei si un exemplu socant: Kosovo. "Parerea mea este fara echivoc: vrem autonomia Tinutului Secuiesc, asa cum este cea din Tirolul de Sud sau chiar cum este cea mai apropiata si mai palpabila: cea din Kosovo", declara, marti, Raduly, saptamanalului de limba maghiara "Erdelyi Naplo". Afirmatia i-a atras mustrari din partea presedintelui Uniunii, Marko Bela. Acum, Raduly neaga ca ar fi facut o asemenea declaratie. "Eu m-am referit doar la delimitarea radicali-moderati si am spus ca, in Kosovo, moderatii lui Ibrahim Rugova au realizat autonomia provinciei", ne-a declarat deputatul in loc de explicatii. C.N.M. - atentat la siguranta nationala Procurorul general al Parchetului de pe langa Curtea Suprema de Justitie, Tanase Joita, ne-a confirmat ieri primirea sesizarii facute de primul-ministru. "Deja se fac investigatii, de catre procurori ai Sectiei de urmarire penala si criminalistica din Parchetul CSJ, pentru ca speta este de competenta acestui parchet. Este vorba despre verificari prealabile, premergatoare inceperii urmaririi penale. Trebuie sa vedem daca respectivele fapte intrunesc elementele constitutive ale vreunei infractiuni. Trebuie sa vedem convocatorul, cine a participat, ce obiective are acest Consiliu National al Maghiarilor, pe ce criterii cer ei autonomie. Pana nu avem toate elementele nu ne putem pronunta", ne-a declarat procurorul general. Surse judiciare ne-au precizat ca au fost incalcate prevederi ale Constitutiei si ca acest caz atenteaza la siguranta nationala.























































