25 de ţari cenzurează internetul

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Organizaţia OpenNet a publicat recent o analiză a cenzurii pe internet. Raportul relevă ca 25 de state controlează sau cenzurează informaţia difuzată pe internet. Printre acestea se numară

Organizaţia OpenNet a publicat recent o analiză a cenzurii pe internet.

Raportul relevă ca 25 de state controlează sau cenzurează informaţia difuzată pe internet. Printre acestea se numară Iranul, China şi Coreea de Sud care practică cenzura mai ales pe site-urile care au conţinut politic şi social.

Autorii raportului au sesizat şi o alta formă de interzicere a liberului acces la informaţii, blocarea portalurilor Google sau Youtube.

OpenNet este o organizaţie care studiază lumea internetului şi care îi reuneşte pe specialiştii IT de la Universităţile Oxford, Cambridge, Harvard şi Toronto.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite