AFP: Dublu atentat sinucigaş în Cecenia, patru poliţişti ucişi

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
<b>AFP</b>: Dublu atentat sinucigaş în Cecenia, patru poliţişti ucişi
<b>AFP</b>: Dublu atentat sinucigaş în Cecenia, patru poliţişti ucişi

Patru poliţişti au fost ucişi în urma a două atentate sinucigaşe produse în centrul cepitalei cecene, Groznâi, a declarat vineri,  primarul adjunct al oraşului însărcinat cu securitatea, Ramzan Magomedov, transmite AFP.

'Doi kamikaze s-au apropiat de o maşină a poliţiei şi au detonat încărcătura explozivă. În fiecare maşină se aflau doi poliţişti. Patru angajaţi ai Ministerului cecen de Interne au murit', a declarat Ramzan Magomedov.

Exploziile s-au produs la un interval de 15 minute, a precizat acesta.

Un purtător de cuvânt al FSB (fostul KGB) a confirmat pentru moartea a trei poliţişti şi a precizat că alte două persoane au fost rănite în explozii.

Agenţia rusă RIA Novosti a indicat după aceea că în capitala cecenă s-au produs patru explozii, citând un purtător de cuvânt al comitetului de anchetă al Parchetului cecen.

Autorităţile ruse au încetat în aprilie operaţiunile antiteroriste din Cecenia, teatrul a două războaie separatiste de la căderea comunismului.

În ultimele luni, s-au intensificat atentatele împotriva forţelor de ordine şi a apărătorilor drepturilor omului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite