Video Preşedinta Mexicului îl ironizează pe Donald Trump, după ce acesta a spus că vrea să redenumească Golful Mexic în Golful Americii

0
Publicat:

Denumirea „Golful Mexic” este recunoscută la nivel internaţional, a declarat miercuri preşedintele mexican Claudia Sheinbaum, ca răspuns la comentariile preşedintelui ales al SUA, Donald Trump, privind redenumirea sa în „Golful Americii”, relatează Reuters.

Claudia Sheinbaum, președinta Mexicului FOTO: X
Claudia Sheinbaum, președinta Mexicului FOTO: X

Claudia Sheinbaum l-a criticat pe Trump, spunând că acesta trăieşte în trecut. „Cred că i-au spus greşit preşedintelui (ales) Trump, i-au spus că Felipe Calderon este încă preşedinte”, a comentat Sheinbaum.

Calderon a condus Mexicul din 2006 până în 2012, scrie news.ro.

Dar nu, în Mexic oamenii sunt la conducere”, a adăugat Sheinbaum.

În cadrul unei conferinţe de presă, Sheinbaum a arătat şi o hartă istorică a fostului Mexic, care includea teritorii care acum fac parte din Statele Unite. „America mexicană, sună bine”, a comentat ea ironic, copiindu-l pe Donald Trump care spusese că „sună bine” denumirea de „Golful Americii”.

SUA

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite