Serviciul secret al Rusiei ar fi început să aresteze proprii oameni din regiunile separatiste din estul Ucrainei
0
Serviciul secret al Rusiei, FSB, ar fi început arestarea propriilor oameni în zonele controlate în Luhansk pentru „eşecul” pe care îl au trupele ruseşti pe front, a transmis miercuri serviciul de informaţii secrete al Ucrainei.
Arestarea ruşilor din zonele separatiste din estul Ucrainei are loc în contextul în care Rusia nu a obţinut avandul dorit pe front.
Printre persoanele reţinute se numără şi politicianul Igor Kornet, acesta aflându-se în prezent într-un centru de detenţie din Rostov-pe-Don, în Rusia.
Pentru Kremlin este esenţial să preia controlul asupra regiunilor din estul Ucrainei pentru a avea spaţiu de manevră în viitoare negocieri, a spus acesta sub rezerva anonimatului, potrivit AFP.
După ce a eşuat în capturarea Kievului, Kremlinul şi-a îndreptat atenţia asupra cuceririi în totalitate a Donbassului, a afirmat un oficial european. Acest obiectiv este acum prioritar pentru Vladimir Putin. Totodată, el caută să cucerească cât de multe teritorii posibil pentru a le folosi ca zone tampon sau ca obiecte de schimb în viitoare negocieri.