Propaganda rusă a pus tunurile pe generalul Sîrskîi: cum încearcă să-i deruteze pe ucraineni

0
Publicat:

Generalul Sîrskîi, noul comandant șef al armatei ucrainene, a devenit ținta unei campanii de discreditare duse de organele de propagandă ale Kremlinului în dublu scop.

Generalul Oleksandr Sîrskii FOTO Arhivă
Generalul Oleksandr Sîrskii FOTO Arhivă

Generalul Sîrskîi, în vârstă de 58 de ani, este prezentat ca un „trădător” pentru ruși și ca un „ofițer rus sovietic” pentru ucraineni. Scopul acestei campanii de propagandă ar fi deopotrivă să-i antagonizeze pe ruși împotriva acestui bărbat născut în regiunea Vladimir, din centrul Rusiei europene, și să-i deruteze pe ucraineni.

Prezentarea lui Sîrskîi ca un „trădător” a fost inițiată de fostul președinte rus Dmitri Medvedev. „Uitându-te la la biografia noului comandant şef al forţelor armate ucrainene Sîrskîi, îţi apare un sentiment de ură, dispreţ şi dezgust. Dezgust pentru un om care a fost ofiţer rus sovietic, dar a devenit un trădător. (...) Fie ca pământul să ardă sub picioarele lui!”, a scris actualul vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Rusiei în stilul său belicos.

Cine este generalul Sîrskîi?

Generalul Oleksandr Sîrskîi s-a născut pe 26 iulie 1965 în satul Novinki din regiunea rusă Vladimir, dar s-a mutat la vârsta de 15 ani în orașul ucrainean Harkov. La fel ca mulţi alți oficiali din armata ucraineană, Sîrskîi a studiat la Moscova, la Şcoala Superioară de Comandă, iar unii dintre colegii săi au devenit între timp comandanţi în cadrul armatei ruse, notează Reuters.

Noul comandant șef al armatei ucrainene a activat timp de cinci ani în Corpul de artilerie sovietic până la destrămarea URSS, în 1991. Odată cu dispariția URSS, s-a alăturat armatei ucrainene și a fost promovat rapid în calitate de comandant de regiment.

Supranumit „Leopardul zăpezii”, generalul Sîrskîi a condus în ultimii cinci forțele terestre ale armatei ucrainene. El și-a câștigat respectul mai ales datorită apărării Kievului la începutul invaziei ruse și alungării trupelor Kremlinului din regiunea Harkov, în septembrie 2022.

Propaganda Kremlinului, pe urmele rudelor generalului

Imediat după numirea lui Oleksandr Sîrskîi în postul de comandant șef al armatei în locul generalului Valeri Zalujnîi, canalele de propagandă ale Kremlinului i-au căutat imediat rudele rămase în Rusia, foștii colegi de școală sau foștii vecini.

Pretinsa agenție de presă TASS, de fapt un oficios al regimului Putin, a susținut că l-a găsit pe fratele generalului, Oleg. Acesta din urmă ar fi declarat că nu l-a văzut de ceva vreme pe Oleksandr și că nu mai comunică cu el. „Nu știu nimic despre el. A trecut mult, mult timp de când s-a dus acolo (în Ucraina, n. red.). A trăit acolo toată viața. (...) Are o familie acolo”, ar fi spus Oleg.

O altă pretinsă agenție de presă, RIA Novosti, a publicat un articol în care scrie că „presupusul frate” al generalului Sîrskîi a fost amendat cu 30 de mii de ruble de către un tribunal din Vladimir în 2013 în temeiul articolului cu privire la anunțarea unei explozii false. „Presupusul frate” menționat de RIA Novosti este probabil același frate cu care a vorbit TASS, notează meduza.io.

Organele de propagandă ale Kremlinului au publicat și distribuit numeroase relatări și despre părinții lui Sîrskîi. RT susține că părinții comandantului șef al armatei ucrainene locuiesc în Rusia și participă „în mod regulat” la tradiționalul „Marș al Nemuritorilor” organizat cu prilejul paradei militare de 9 mai. RT ar fi ajuns la această concluzie după ce ar fi analizat presupusele conturi de pe rețelele sociale ale rudelor lui Sîrskîi.

„Foștii colegi”, folosiți pentru a impune ideea de „trădător”

RT susține că reporterii săi au reușit să discute cu prietenii părinților noului comandant șef al armatei ucrainene, menționând-o în special pe Tatiana Veselova, șefa unui muzeu din Vladimir. Veselova este citată spunând că foștii colegi ai generalului îl numesc acum „trădător”. RT o mai menționează pe Olga, prezentată ca o prietenă de familie. Potrivit acesteia, părinții generalului ucrainean ar fi „patrioți ruși”, dar acum nu mai vorbesc nimic despre fiul lor, „de parcă nu a existat niciodată”.

„Komsomolskaia Pravda” (KP) scrie că reporterul său în Vladimir s-a dus la apartamentul părinților lui Oleksandr Sîrskîi, dar că aceștia „s-au baricadat în casă” și le-au cerut vecinilor să nu lase pe nimeni să intre în bloc. „Au menținut asediul cu tenacitatea unor războinici adevărați”, susține fostul oficios al Comitetului Central al Komsomolului, organizația de tineret a Partidului Comunist al Uniunii Sovietice. Corespondentul KP ar fi discutat cu administratoarea blocului, Natalia Alekseievna, care ar fi prietenă cu mama generalului.  Natalia Alekseyevna afirmă că generalul Sîrskîi nu și-a mai vizitat părinții din 2014, anul anexării Crimeei de către Rusia și începerii războiului din Donbas.

Centrul ucrainean pentru Combaterea Dezinformarii notează că propaganda Kremlinului încearcă îndeosebi să inoculeze ideea că generalul Sîrskîi ar fi un „rus sovietic”.

„Pentru a face acest lucru, îi caută rudele din Rusia, „prieteni de familie”, de la care preiau comentarii și le distribuie în spațiul de informare în contextul adecvat (Kremlinului, n. red). Scopul principal al acestei campanii este discreditarea comandantului șef și reducerea încrederii în Forțele Armate ale Ucrainei”, conchide Centrul pentru Combaterea Dezinformării.

Rusia

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite