Parlamentul irakian respinge un proiect de lege care permitea prelungirea misiunii militare româneşti

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Parlamentul irakian a respins sâmbătă un proiect de lege care permitea militarilor din România şi din alte câteva ţări să rămână în Irak după 31 decembrie, când expiră mandatul forţei multinaţionale încredinţat de ONU, informează Reuters.

Proiectul de lege, potrivit căruia militarii urmau să fie retraşi până la sfârşitul lunii iulie 2009, a fost respins, pentru că deputaţii au contestat forma juridică a documentului spunând că este un simplu proiect de lege în loc să fie un acord bilateral, aşa cum a fost cel pe care Irakul l-a semnat cu Statele Unite, a explicat Hussein al-Falluji, deputat al Frontului Concordiei, principala formaţiune sunnită din Parlamentul irakian.

"Juridic, relaţiile dintre două ţări nu pot fi reglementate printr-o lege. Trebuie să fie statuate, potrivit legislaţiei internaţionale, prin intermediul unor tratate sau acorduri", a explicat Falluji. "Din acest motiv Parlamentul a respins această lege. A fost o mare greşeală a Guvernului", a adăugat el, citat de NewsIn.

Atât legea care reglementa prezenţa forţelor străine pe teritoriul ţării, cât şi pactul de securitate ce permite celor 140.000 de soldaţi americani să rămână în Irak înlocuiesc din punct de vedere legal mandatul încredinţat de ONU, care expiră la 31 decembrie.

Proiectul de lege îi are în vedere în special pe cei 4.100 de soldaţi britanici cantonaţi în sudul ţării, la Basra. Ministrul apărării din Marea Britanie, John Hutton, a declarat joi că mare parte din trupele britanice vor părăsi Irakul până la jumătatea anului viitor.

Proiectul de lege respins de parlamentul irakian se referă însă şi la alte misiuni militare de pe teritoriul ţării, printre care şi cea română. În prezent, România dispune în Irak de un contingent de 498 de militari.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite