Australia: Alarmă pe continent! Peste 120 de incendii în nordul statului South New Wales
0
Autorităţile australiene au declanşat, joi, alarma, în nordul statului South New Wales, din estul ţării, din cauza celor circa 120 de incendii de pădure care ameninţă mai multe comunităţi din regiune, transmite Efe.
Focul cel mai periculos acoperă aproximativ 250 de kilometri pătraţi şi este localizat la circa 8 kilometri de localitatea Bundarra, în interiorul Ţării Galilor de Sud, la 550 de kilometri nord de metropola Sydney.
În jur de 120 de incendii ard, de mai multe zile, în alte părţi ale statului, unde circa 2.000 de pompieri au fost mobilizaţi pentru a le ţine sub control.
Purtătorul de cuvânt al pompierilor, Anthony Clark, a explicat la postul de radio ABC că temperaturile au depăşit, joi, 40 de grade, iar vântul care bate cu o viteză de peste 60 de kilometri pe oră împrăştie flăcările.
Alertele privind incendii de pădure sunt frecvente în Australia, pe timpul primăverii şi verii australe, care a început pe 1 decembrie.
Noul sistem de alarmă a fost implementat după 'Sâmbăta Neagră' din 7 februarie 2009, când au izbucnit incendii soldate cu moartea a 173 de persoane, distrugerea unor localităţi întregi şi calcinarea a aproape jumătate de milion de hectare de pădure.























































