Liderii europeni care se întrunesc în şedinţe noaptea iau decizii greşite
0Cele mai recente întruniri ale conducătorilor europeni s-au prelungit până la orele 5:00-6:00 ale dimineţii, ceea ce i-ar fi putut determina să nu poată lua deciziile potrivite pentru a rezolva criza economică, menţionează o analiză a agenţiei Bloomberg.
Studiile în domeniul medical au demonstrat că cei care stau treji prea mult timp iau hotărâri mai greu şi devin predispuşi influenţei persoanelor din jur.
Există chiar şi o organizaţie medicală a somnului, „British Sleep Society", cu sediul în Mare Britanie, care atrage atenţia că liderii europeni ar trebui să se culce între orele 22:00 şi 24:00, pentru ca creierul lor să se gândească singur la soluţii pentru problemele discutate în şedinţe.
„Creierul are o perioadă în care caută soluţii pentru problemele la care omul se gândeşte în timpl zilei. Aceasta se numeşte <<somnul REM (mişcarea rapidă a globului ocular)>> şi este responsabilă pentru sedimentarea cunoştinţelor şi visare", spune Chris Idzikowski, directorul British Sleep Society, pentru publicaţia Business Week.
În octombie anul trecut, liderii europeni au fost de acord să răspundă pozitiv la ultimatumul bancherilor privind situaţia economică a Greciei şi, astfel, să retragă 50% din datoriile ţării. Decizia a fost luată rapid, pentru că şedinţa s-a desfăşurat noaptea şi reprezentanţii europeni "nu ar mai fi rezistat să discute soluţii pentru cea de-a doua variantă, cea a falimentului Greciei", a declarat prim-ministrul Luxemburgului, Jean-Claude Juncker, participant la şedinţă.
Cercetătorii mai spun că lipsa de somn duce la scăderea atenţiei şi la un comportament ciudat, excesiv de emotiv. Recent, miniştrii de externe europeni s-au întâlnit într-o şedinţă care a durat aproape 13 ore. În aceste condiţii, "menţinerea unei discuţii coerente şi adoptarea deciziilor potrivite devin mult mai grele", susţine Scott Huettel, directorul Centrului pentru Studiul Deciziilor Interdisciplinare, de la Universitatea din Carolina de Nord.
Privarea de somn poate determina şi impulsivitate, ori imposibilitatea de a stabili care acţiuni aduc avantaje şi care urmează să producă efecte nedorite, mai atenţionează cercetătorii.