FOTO VIDEO Furtuna Alex a făcut prăpăd în Franţa şi Italia. Salvare dramatică a 21 de persoane date dispărute în zona de frontieră dintre cele două ţări

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO EPA-EFE
FOTO EPA-EFE

Douăzeci şi una dintre cele 22 de persoane date dispărute de Italia după intemperiile care au afectat nord-vestul ţării au fost găsite în zona franceză a trecătorii Col de Tende şi au fost evacuate cu elicopterul, a anunţat sâmbătă seara Protecţia Civilă italiană, citată de AFP.

''21 de dispăruţi au fost găsiţi la Vievola şi s-a început evacuarea lor cu elicopterul la Limone'', în Italia, a indicat pentru AFP Mara Anastasia, purtătoare de cuvânt a Protecţiei Civile. Printre aceste persoane se numără doi cetăţeni germani şi nepoţii lor italieni, a adăugat ea.

Bilanţul intemperiilor din Italia a ajuns în prezent la o persoană dispărută - un bărbat a cărui maşină a căzut într-un curs de apă - şi doi morţi. Cele două victime sunt un pompier în vârstă de 53 de ani, care a murit în timpul intervenţiei în Val d'Aoste şi un bărbat de 36 de ani, al cărui vehicul a căzut în râul Sesia, în Piemont.

GALERIE FOTO

Autorităţile au anunţat sâmbătă că 22 de persoane erau date dispărute în zona de frontieră, trecătoarea Col de Tende fiind blocată de grohotiş, viituri şi alunecări de teren.

În Franţa, un purtător de cuvânt al serviciilor de urgenţă a confirmat că mai multe persoane, pe care le-a numit ''naufragiaţi rutieri'', au rămas blocate vineri între două alunecări de teren, lângă tunelul Tende. Aceste persoane au fost adăpostite într-o gară veche din Vievola. "Elicopterul a făcut posibilă astăzi (sâmbătă, n.a.) evacuarea majorităţii acestor oameni, aproximativ patruzeci", a spus el.

Potrivit preşedintelui regiunii Piemont, care se învecinează cu sud-estul Franţei, aceste intemperii au fost cele mai grave din 1994.

De la Ventimiglia la Biella, ploile abundente care au căzut începând de vineri după-amiază în această regiune deluroasă au provocat inundaţii, alunecări de teren şi pagube materiale semnificative, deteriorând clădiri şi infrastructura, în special podurile.

De asemenea, numeroase căi rutiere au fost blocate, mai multe sate rămânând izolate, a constatat un jurnalist AFP aflat la faţa locului.

În Piemont, numeroase sate, cu străzi şi case devastate de apă, au rămas izolate, fără apă sau electricitate, potrivit autorităţilor din regiune, care evocă o situaţie ''extrem de critică''.

Cele mai afectate zone se află în bazinele râurilor Toce, Tanaro, Biellese şi Sesia.

În Ventimiglia, unde Roya a ieşit din matcă, primarul Gaetano Scullino a estimat că ''un astfel de dezastru nu s-a mai petrecut din 1958''.

Inundaţiile au devastat partea de vest a oraşului, provocând daune de milioane de euro, potrivit autorităţilor locale.

Premierul Giuseppe Conte a indicat că se află în contact permanent cu şeful Protecţiei Civile, Angelo Borrelli. ''Asigurăm supravegherea constantă, în deplină coordonare cu teritoriile, cu o atenţie sporită acordată zonelor Val d'Aoste, Piémont şi Liguria'', a indicat oficialul pe pagina sa de Facebook. 

Aproape 1.000 de pompieri au fost mobilizaţi duminică în Alpii Maritimi loviţi de inundaţii grave, pentru a restabili reţelele de comunicaţii şi pentru a căuta persoanele dispărute, au indicat pompierii pentru AFP. 

Vineri, până la 500 de milimetri de ploi au căzut în câteva ore, "niciodată nu s-a mai întâmplat de la instalarea instrumentelor de măsurare", a spus premierul Jean Castex la faţa locului. 

 Potrivit ultimul bilanţ al autorităţilor, opt persoane sunt încă dispărute în Franţa, în Vallée de la Roya şi în Vésubie, de vineri noaptea până sâmbătă, şi alte zece sunt "căutate", adică "nu sunt veşti despre ele", a indicat Jean Castex care a plecat la Nisa. 

Pagubele sunt grave de ambele părţi ale frontierei: numeroase sate au fost devastate de ape şi de alunecările de teren, drumurile şi podurile au fost distruses au avariate. 

"Căutările continuă bineînţeles. Trebuie stabilite căile de comunicare pentru a permite accesul echipelor de salvare", au spus pompierii. 600 de pompieri din Alpii Maritimi rămân la faţa locului, precum şi alţi 300 de soldaţi veniţi din alte departamente să ajute de vineri seara. 

Regiunile Piemont şi Liguria cer guvernului să decreteze stare de urgenţă

Regiunile italiene Piemont şi Liguria au cerut guvernului să decreteze stare de urgenţă după grave inundaţii care au devastat o parte din nord-vestul peninsulei transalpine, scrie AFP.  Ploi torenţiale - mai mult de 60 de centimetri local - au afectat vineri şi sâmbătă regiunile Piemont, Liguria şi Vale d'Aosta şi o parte din Lombardia, provocând revărsări ale râurilor, inundaţii, alunecări de teren. 

Cantităţi mari de apă şi noroi au acoperit oraşe, sate şi străzi, au distrus mai multe poduri şi case, maşini. Pe alocuri, fluviul Po a depăşit trei metri din nivelul său obişnuit. 

Ultimul bilanţ uman a indicat doi moţi duminică, un pompier voluntar şi un şofer, şi doi dispăruţi.                

Experţii regiuniler şi ai statului au evaluat pagubele materiale iar Piemont şi Liguria au făcut deja apel la solidaritate naţională. Preşedinţii regiunilor au semnat o scrisoare deschisă către Guvern pentru a decreta starea de urgenţă.         

"Situaţia este foarte gravă. Este ca în 1994", atunci când Po şi Tanaro au ieşit din matcă şi au provocat moartea a 70 de persoane, a declarat preşedintele regiunii Piemont, Alberto Cirio, pentru La Stampa.

Regiunile italiene sunt deja afectate de consecinţe economice din cauza izolării în timpul pandemiei de coronavirus care a provocat moartea a 36.000 de persoane în ţară. 

Premierul Giuseppe Conte a promis "atenţie maximă" din partea Guvernului. 

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite