Victor Piţurcă n-a avut noroc de Revelion. Echipa fostului selecţioner a pierdut duelul din semifinalele Cupei Prinţului

0
Victor Piţurcă

Al-Ittihad, echipa fostului selecţioner Victor Piţurcă, a fost eliminată de marii rivali de la Al-Ahli în semifinalele Cupei Prinţului Arabiei Saudite, scor 0-1. Românul se află la prima înfrângere de la revenirea pe banca tehnică a echipei pe care a pregătit-o şi în sezonul trecut.

Deşi a jucat pe teren propriu, mai exact pe luxoasa arenă „King Abdullah Sports City“ din Jeddah, Al-Ittihad, cu vedetele Sulley Muntari, Lucian Sânmărtean şi Gelmin Javier Rivas printre titulari, a ratat calificarea în finală.

Unicul gol a fost marcat încă din prima repriză, de Fahad Hamad, cu un minut înaintea pauzei. În campionatul Arabiei Saudite, Al-Ittihad e pe locul 3, cu 26 de puncte, după Al-Ahli şi Al-Hilal, ambele având câte 33 de puncte.