„Tunul“ de goluri: Arsenal a cucerit Supercupa Angliei. Manchester City, fără replică în meciul de pe Wembley

0
Arsenal a învins Manchester City, în lupta pentru Supercupa Angliei FOTO Reuters

Arsenal a cucerit Supercupa Angliei, după ce a învins-o, duminică, pe Manchester City. „Tunarii“ s-au impus cu 3-0, nelăsând şansa la replică pentru „cetăţeni“.

Citeşte pe adevarul.ro toate ştirile despre fotbal

Două dintre favoritele la câştigarea sezonului viitor de Premier League, Arsenal Londra şi Manchester City s-au duelat pentru cucerirea Supercupei Angliei. Cea dintâi a avut nevoie de 21 de minute pentru a „sparge gheaţa“.

Santi Cazorla a deschis scorul printr-un şut plasat la colţul lung (21'), iar Aaron Ramsey a marcat pentru 2-0 înainte de pauză (42'). Unica reuşita din repriza secundă a purtat semnătura lui Olivier Giroud (60'), care a închis tabela printr-un gol de la 20 de metri, iar „tunarii“ au cucerit Supercupa Angliei.
Bilanţul întâlnirilor dintre cele două formaţii este de 178 de meciuri directe, dintre care 89 au fost câştigate de Arsenal, 48 de Manchester City, iar 41 s-au încheiat cu o remiză.

Echipe de start

Arsenal Londra: Szczesny - Debuchy, Koscielny, Chambers, Gibbs - Arteta, Wilshere, Ramsey - Alexis Sanchez, Cazorla, Sanogo. Antrenor: Arsene Wenger.

Manchester City: Caballero - Clichy, Boyata, Nastasic, Kolarov -  Navas, Fernando, Toure, Nasri - Jovetic, Dzeko. Antrenor: Manuel Pellegrini.

Ştiri pe aceeaşi temă:

Cât de mult înseamnă un Mondial! 4 portari care au făcut senzaţie în Brazilia au semnat cu Barcelona, Arsenal, Real Madrid şi Malaga!

Frank Lampard a trădat culorile lui Chelsea: mjlocaşul va juca pentru rivala Manchester City