Tras de urechi, Marius Șumudică nu bagă în seamă conducerea: „Fără conflicte nu pot trăi. Și încasez, și dau”
0Marius Șumudică a împlinit în cursul acestei săptămâni 54 de ani și a vorbit despre faptul că fără circul pe care-l face meci de meci nu ar mai fi el. După ce a calificat Rapidul în play-off, tehnicianul a recunoscut că îi este greu să își schimbe caracterul.

Adus în Giulești de Dan Șucu, antrenorul i-a promis patronului că va fi calm, însă minunea a ținut doar câteva etape. Marius Șumudică a mărturisit pentru PRO TV că nu poate renunța la felul său de a fi, chiar dacă știe că uneori greșește, pentru că nu reușește să-și controleze emoțiile.
„Caracterul îl schimbi greu. Am încercat la începutul acestui sezon să fiu un tip mai liniștit, dar nu pot. Ăsta e Șumudică. Și încasez, și dau. Așa e în viață. Sunt pregătit să încasez. Am încasat, dar o să și dau. Câteodată mai și greșesc, sunt expansiv, nu reușesc să-mi controlez emoțiile, dar ăsta sunt. Dacă până acum nu m-am schimbat, e greu să mă mai schimb.
Când nu e agitat, nu e Șumudică
Rapid e o echipă pe care o iubesc din suflet. M-am născut rapidist, sunt rapidist și voi muri rapidist. E clar că va fi un play-off disputat, iar fiecare se poate gândi și poate tinde către cupele europene. Nu cred că play-off-ul va fi liniștit. Rapidul nu poate să stea liniștit, iar Șumudică nu va fi niciodată liniștit în play-off.
Un trofeu în acest sezon ar fi încununarea, ceva extraordinar. Dacă am reuși să ridicăm Cupa României deasupra capului și să mă bucur de un trofeu, ar fi extraordinar. La campionat e foarte greu, plecăm cu șanse mici, dar cred că în Cupa României avem șansele noastre. Pentru mine, obiectivul cel mai important e să readuc Rapidul în cupele europene după 13 ani. Eu, când nu sunt agitat, nu sunt Șumudică. Recunosc că îmi place și ăsta e unul dintre defectele mele. Fără conflicte nu pot trăi”, a declarat antrenorul giuleștenilor, pentru PRO TV.