Totul despre Norvegia, adversarul României din semifinale. Nordicele sunt o maşină de cucerit medalii

0
Camilla Herrem

După ce a eliminat în optimi Brazilia, campioana mondială, şi în sferturi Danemarca, ţara gazdă, România va da piept în semifinale cu Norvegia, campioana europeană a momentului.

Partida România - Norvegia se va disputa vineri, de la ora 21.45 (Dolcesport). Nordicele ne-au învins în grupa D, de la la campionatul Mondial cu 26-22, clasându-se pe locul doi în grupă, din cauză că au pierdut în faţa Rusiei 25-26. în optimi, Norvegia a trecut de Germania (28-22), iar în sferturi de Muntenegru (26-25).

Norvegia are o echipă cu jucătoare foarte experimentate, între care se numără şi Camilla Herrem, care până anul acesta a evoluat la HCM Baia Mare. Antrenorul ei este Thorir Hergeison, care i-a succedat pe bancă legendarei Marit Breivik, probabil cea mai mare antrenoare din istoria handbalului feminin.

Naţionala Norvegiei este o adevărată maşină de cucerit medalii, având zece titluri la Mondiale, europene şi Olimpiade.

Medaliile Norvegiei:

Jocuri Olimpice: Aur (2008 şi 2012), Argint (1988 şi 1992), Bronz (2000)

Campionatul Mondial : Aur (1999 şi 2011), Argint (1997, 2001, 2007), Bronz (1986, 1993, 2009)

Campionatul European. Aur (1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014), Argint (1996, 2002, 2012), Bronz (1994)

România şi Norvegia s-au întâlnit până acum de 58 de ori în istorie, victoria revenindu-le fetelor noastre în 20 de cazuri. Alte 7 meciuri s-au încheiat la egalitate, iar 31 le-au revenit nordicelor. Ce este cel mai important, în ultimii 8 ani nu am învins niciodată Norvegia într-un meci oficial, din 15 încercări.

10.12.2015 Romania - Norvegia 22 - 26

Norvegia este unul dintre adversarii obişnuiţi ai naţionalei noastre. Doar cu alte 6 ţări am jucat mai multe meciuri decât cu scandinavele: Bulgaria, Cehoslovacia, Polonia, RD Germania, Ungaria şi URSS.

Veste uriaşă pentru fanii naţionalei. Meciul cu Norvegia poate fi urmărit în direct de toată lumea

*România este pentru a noua oară între primele patru echipe ale lumii la handbal feminin. Bilanţul de până acum

*Neagu, un fel de Messi al handbalului feminin: „Am închis gura tuturor. Să le fie ruşine celor care ne-au criticat“

*Un antrenor în pragul leşinului: cum a trăit Ryde victoria cu Danemarca şi cu ce a comparat rezultatul de la Herning

*O calificare trăită cu lacrimi în ochi: cine a plâns după succesul fabulos obţinut de România în sferturile Mondialului

*Nu e handbalistă, ci „extraterestră“: ce o aşteaptă pe Cristina Neagu după un Campionat Mondial de senzaţie

*Danezii fac o plecăciune în faţa Cristinei Neagu: ce au spus antrenorul şi portarul nordicelor despre vedeta României