Simona Halep a câştigat primul meci, cu Soler Espinosa, la FED Cup, sub ochii lui Iohannis. România-Spania 1-1, după prima zi de concurs

0
Simona Halep a învins în primul meci

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-2, 6-1, pe sportiva Silvia Soler-Espinosa, 67 WTA, în primul meci al întâlnirii de la Galaţi dintre România şi Spania, contând pentru turul întâi al Grupei Mondiale II a Fed Cup.

După o oră şi 10 minute de joc, Simona Halep a câştigat meciul cu Espinosa şi aduce primul punct României.

Prima declaraţie a Simonei Halep după victorie. Mesajul care l-a făcut pe Iohannis să plece după ea la vestiare

Ion Ţiriac a recunoscut că se ocupă de Simona Halep

Desfăşurarea în format livetext a meciului Simona Halep - Soler Espinosa

• 40-40 în acest game. poate fi ultimul al meciului. E gata. Simona Halep învinge cu 6-1.
  • 30-0 pentru Simona. 40-0. Se face 5-1 pentru Halep şi România. Simona a servit cu 177 km pe oră
  • 15-15. 30-30. 4-1 pentru Halep
  • 30-15 în game-ul patru.  Egalitate. 40-30 pentru Halep. 3-1 pentru România
  • Se joacă de 45 de minute. Serveşte Soler. Simona caută un nou break. Soler are 40-30. game Spania. E 2-1 pentru Halep
halep meci galati
  • Halep serveşte bine. E deja 30-0. 40-15. Halep face 2-0.
  • Începe setul al doilea. Serveşte Silvia Soler. Are 30-15. Egalitate. Minge de game pentru Halep. 1-0 pentru Halep în setul doi. Urmează la serviciu.
  • Halep serveşte pentru primul set. E 40-0. 6-2 pentru Halep. S-a terminat primul set.
  • 15-15 în game-ul şapte. 40-30 pentru Halep. Egalitate. Soler face 5-2.
  • Serveşte Simona Halep. 15-0. 30-0. 40-0. Primul as al Simonei. E 5-1 pentru Halep.
  • Dublă greşeală Soler. Iar dublă greşeală. Break Simona Halep. Scorul e 4-1 pentru România.
  • Halep îşi adjudecă game-ul patru. Conduce cu 3-1.
  • Game-ul trei începe bine pentru Soler. Are 30-15. spanioloaca câştigă. E 2-1 pentru Halep şi România.
  • Simona începe cu o dublă greşeală. 30-30. Halep face 2-0
  • Halep câştigă prima minge. 0-15, apoi 15-15. Soler serveşte foarte tare. Are 40-15. Halep egalează. 40/40. 0-1. Halep câştigă primul game. Urmează la serviciu
  • Se joacă ultimele mingi de încălzire. Silvia Soler va servi prima. Halep a câştigat tragerea la sorţi, dar a ales să primească.
halep

Fetele noastre au ieşit pe teren pe melodia Noi suntem români, iar publicul s-a dezlănţuit. A fost cântat tot imnul, iar apoi fetele au mers la loja preşedintelui pentru a-l saluta.

Preşedintele Klaus Iohannis a ajuns în sala în care se va juca partida, iar venirea sa a fost salutată de oameni, care l-au ovaţionat. Iohannis are o lojă special amenajată şi e înconjurat de gărzi. Lângă el stau Gabi Szabo, ministrul Sportului, şi George Cosac, preşedintele Federaţiei Române de tenis.

Iohannis la Fed Cup de la Galati FOTO Mediafax

FOTO Mediafax

Irina Begu a plâns după ce a pierdut meciul cu Garbine Muguruza în FED Cup: Este mai greu când joci pentru România

Dacă scorul e egal, 2-2, se joacă meciul de dublu: Niculescu, Dulgheru - Arruabarrena, Garrigues. Componenţa echipelor de dublu poate fi modificată  Toate partidele vor fi în format LIVE TEXT  pe www.adevarul.ro, iar la televizor vor fi transmise de Dolcesport.„Eu vreau să-mi fac toate punctele”, ne dă speranţe Simona Halep, ale cărei ultime experienţe la Fed Cup au însemnat şi înfrângeri, la Ana Ivanovici (Serbia) sau Timea Babos (Ungaria).Cu două puncte aduse de Simona putem spera, într-adevăr, la o încheiere rapidă a conturilor cu Spania, însă la fel de posibil e ca şi Irina Begu să-şi câştige ambele partide.

La partide va asista şi preşedintele României, Klaus Iohannis

Totul depinde de ele, dar şi de forma Garbinei Muguruza, tânăra de 21 de ani din lotul Spaniei care are în palmares victorii în singurele partide anterioare, atât cu Simona Halep (Wuhan, 2014), cât şi cu Irina Begu (Bucureşti, 2012). Sportiva cu sânge venezuelean face parte dintr-un „detaşament” care le mai cuprinde pe Simona Halep, Eugenie Bouchard, Madison Keys, Sloane Stephens sau Belinda Bencici, toate jucătoare cu potenţial de a ajunge numărul 1 al tenisului feminin, în viziunea specialiştilor.
Cu lovituri plate, agresive, şi un serviciu puternic, Muguruza are victorii la jucătoare de top, dar cel mai bun meci al său i-a ieşit la Roland Garrosul de anul trecut, când a scos-o din turul doi pe Serena Williams cu un dublu 6-2 de poveste. Chiar şi antrenorul Serenei, Patrick Mouratoglou, o remarca încă de la începutul lui 2014: „E o jucătoare interesantă, în special pe hard, intră mult în teren şi încheie punctele”.

Ion Ţiriac: ce trebuie să schimbe Simona în jocul ei

Cum s-au îmbărcat Serena şi Şarapova înaintea partidelor din Fed Cup

Intrăm în anticamera Grupei Mondiale
Naţionala feminină de tenis a României se află acum în cel de-al doilea eşalon valoric al Fed Cup. O victorie cu Spania va duce echipa noastră în play-off-ul pentru Grupa Mondială, acolo unde n-a mai ajuns din 1999. „Tricolorele” ar urma apoi să întâlnească una dintre echipele care pierde în turul întâi al primului eşalon, adversar ce se va alege în urmă desfăşurării din acest weekend a partidelor Canada - Cehia, Italia - Franţa, Polonia - Rusia, Germania - Australia. România a petrecut 12 ani în Grupa Mondială a Fed Cup şi a jucat de cinci ori în sferturi, performanţe ce datează din anii 70-80.