Sepsi – Dinamo ne-a oferit golul anului în România: „Capodoperă“ fotbalistică marcă Ștefănescu VIDEO

0

În modestul campionat românesc, să reziști în fața televizorului, timp de 90 de minute, cât ține un meci, e un test de anduranță mentală. Din păcate, de cele mai multe ori, partidele din Superliga au efect de somnifer. Nici Sepsi – Dinamo, scor 2-1, care a încheiat etapa a 18-a, n-a fost chiar un meci de povestit nepoților. În schimb, în prima repriză, a avut o fază de calitate fotbalistică premium! Pentru că golul reușit de Marius Ștefănescu (25 de ani) a fost o mostră de tehnică și de creativitate la finalizare.

Marius Ștefănescu, în prim-plan

Mijlocașul celor de la Sepsi a reușit o preluare de manual și apoi a trimis peste portarul dinamovist, slovenul Golubovic, cu un lob spectaculos. Cotat la 1,2 milioane de euro de site-ul transfermarkt.com, Ștefănescu a fost în vizorul Rapidului, la începutul sezonului, și sunt șanse mari să părăsească Sepsi, fie în iarnă, fie în vara anului viitor. El a reușit și golul de 2-0 în meciul cu Dinamo, ajungând la următorul bilanț în actuala stagiune: 26 de partide, 5 goluri, 4 pase decisive.

16. Botoșani 18 0 9 9 18-35 9

*Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, în total 10 etape).

*Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, în total 9 etape).

*Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locurile 2 și 3 din play-off, în Europa Conference League.

*Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

*Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.