Scandal de proporţii în gimnastică. Mai multe sportive ar fi fost abuzate sexual de către medicul lotului olimpic

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Gimnastica mondială este zguduită zilele acestea de un nou scandal de proporţii. Mai multe gimnaste de top din Statele Unite ar fi fost abuzate sexual de către medicul lotului olimpic.

Larry Nassar, fostul medic al lotului olimpic de gimnastică al Statelor Unite, care a dominat cu autoritate întrecerile la nivel mondial în ultimii ani, este acuzat că a agresat sexual mai multe femei în timpul unor controale de rutină, dar şi sportive. Medicul în vârstă de 53 de ani a fost arestat în noiembrie anul trecut, fiind acuzat că a agresat sexual un copil în Michigan. 

Alte zeci de femei au intentat procese împotriva lui Larry Nassar, cel care a tratat de-a lungul timpului şi mai multe gimnaste de top din lotul olimpic al Statelor Unite. Preluând nişte informaţii din Wall Street Journal, Chicago Tribune scrie că acuzaţiile aduse medicului variază de la introducerea unui deget în vaginele şi anusurile lor până la masarea sânilor, relatează ProSport

Nassar a negat toate aceste acuzaţii, susţinând că el a efectuat proceduri medicale legitime, însă ancheta a atins cele mai înalte trepte ale sportului american. Wall Street Journal au semnalat faptul că anchetatorii au intervievat de curând mai multe gimnaste care au concurat pentru echipa naţională a Stetelor Olimpice, inclusiv două sportive care au cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice din 2012 şi 2016. Chicago Tribune a notat faptul că Jordyn Wieber şi McKayla Maroney au fost cele două gimnaste care au acuzat leziuni înaintea Jocurilor Olimpice.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite