S-a dus semifinala 100% românească la Budapesta: Irina Begu, înfrângere dramatică după un meci început excelent

0

Irina Begu (72 WTA) a fost învinsă în sferturi, însă parcursul din Ungaria o va ridica destul de mult în următorul clasament mondial.

Irina Begu a început cu dreptul partida cu Marketa Vondrousova (81 WTA), câştigând primul set cu 7-5. Din păcate, Begu n-a reuşit să-şi menţină nivelul jocului şi, treptat, a fost depăşită de cehoaica de 19 ani.

Mai întâi, Vondrousova a luat setul doi, destul de clar, scor 6-1. Apoi, a continuat să puncteze pe tabelă, reuşind să lege cinci game-uri, de la 4-1 în setul doi până la 3-0 în decisiv! Fără replică, Begu n-a mai revenit şi, într-un final, a cedat cu 3-6.

Dacă ar fi câştigat, Begu ar fi întâlnit în semifinale învingătoarea duelului Cîrstea (108 WTA) - Potapova (87 WTA).

După parcursul ei de la Budapesta, Begu va urca până pe locul 66 WTA în următorul clasament mondial.

Deşi eliminată la simplu, Begu va juca, tot astăzi, în semifinalele probei de dublu.