România a terminat la egalitate cu Irlanda de Nord 1-1, într-un meci amical

0

Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate meciul cu echipa Irlandei de Nord, 1-1 (1-1), vineri seara, într-un meci amical desfăşurat pe Arena Naţională din Bucureşti, scrie AGERPRES.

Echipa națională de fotbal a României FOTO: Facebook/NationalaRomanieiOfficial

Dennis Man (23) a înscris golul tricolorilor, după ce oaspeţii au deschis scorul prin Jamie Reid (7), în prima partidă de pregătire a echipei antrenate de Edward Iordănescu pentru EURO 2024.

Dispunerea compactă a nord-irlandezilor a pus mari dificultați echipei României în prima repriză, astfel că în afara golului nu au existat prea multe ocazii notabile.

Oaspeţii au marcat primii (7), la sfârșitul unui contraatac rapid, început de la Conor Bradley, jucătorul lui Liverpool, continuat de Thompson şi finalizat de debutantul Jamie Reid, rămas singur cu portarul Niţă.

România a egalat în min. 23, când Răzvan Marin a trimis o minge lungă, recepţionată de Dennis Man, care a croşetat apărarea oaspete şi l-a învins pe portarul Hazard cu un şut din careu.

Man a mai avut o acţiune similară (38), dar şutul său a lovit în coechipierul George Puşcaş.

Spre finalul primei reprize, o nouă minge lungă l-a găsit în careu pe fundaşul Mogoş (45+2), dar acesta a fost blocat în momentul şutului.

Repriza secundă a fost mai bună pentru naționala României, care a desfăcut jocul în câteva rânduri, fără să reuşi să înscrie.

Răzvan Marin l-a provocat pe portarul Bailey Peacock-Farrell cu un şut de la circa 25 de metri (48), dar goalkeeper-ul a fost la post.

Stanciu a trimis din voleu de la 17 metri, după un corner, însă mingea a zburat mult peste poartă (52).

Cicâldău (55) a şutat şi el, de la 18 metri, însă mingea a fost deviată de un fundaş.

Spre finalul partidei, oaspeţii au avut câteva minute bune, în care au încercat să pună în pericol poarta lui Niţă. Căpitanul McNair (79) a şutat de la 18 metri, dar Niţă a fost la post. Price (83) a tras la poartă, dar şutul a nimerit blocajul lui Sorescu.

Ianis Hagi, care a adus o rază de lumină în jocul echipei României, şi-a încercat norocul de la aproape 30 de metri, însă a tras pe direcţia portarului, care a oprit fără emoţii.

România nu a făcut un joc foarte bun, suferind mai ales în flancul stâng, în faţa unei echipe tinere, rapide şi disciplinate, aflată în reconstrucţie.

România a rămas cu doar două victorii în nouă meciuri contra Irlandei de Nord.

Naționala se poate revanşa în următorul lor test, meciul amical de marţi, cu Columbia, care va avea loc pe Civitas Metropolitano din Madrid.

Au marcat: Dennis Man (23), respectiv Jamie Reid (7).

Bucureşti, Arena Naţională: 30.439 spectatorimeci amical

Au evoluat echipele:

România: 1. Florin Niţă - 22. Vasile Mogoş (23. Deian Sorescu, 46), 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă (26. Bogdan Racoviţan, 75), 4. Cristian Manea - 8. Alexandru Cicâldău (24. Darius Olaru, 62), 18. Răzvan Marin (5. Adrian Şut, 75) - 20. Dennis Man (14. Ianis Hagi, 75), 10. Nicolae Stanciu (căpitan), 25. Florinel Coman (13. Valentin Mihăilă, 62) - 9. George Puşcaş.

Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 12. Horaţiu Moldovan, 16. Ştefan Târnovanu - 2. Andrei Raţiu, 6. Marius Marin, 7. Denis Alibec, 11. Florin Tănase, 17. Adrian Rus, 19. Denis Drăguş, 21. Olimpiu Moruţan.

Irlanda de Nord: 12. Conor Hazard (1. Bailey Peacock-Farrell, 46) - 3. Trai Hume, 5. Eoin Toal, 17. Paddy McNair (căpitan) - 2. Conor Bradley, 19. Shea Charles, 15. Jordan Thompson (16. Alistair McCann, 72), 13. Patrick Lane (7. Conor McMenamin, 62), 20. Brodie Spencer - 10. Jamie Reid (21. Josh Magennis, 71), 14. Isaac Price.

Selecţioner: Michael O'Neill.

Rezerve neutilizate: 23. Luke Southwood - 4. Aaron Donnelly, 8. Callum Marshall, 9. Shayne Lavery, 11. Paul Smyth, 18. Caolan Boyd-Munce, 22. Ciaron Brown.

Arbitru: Kristoffer Karlsson;

arbitri asistenţi: Mehmet Culum, Fredrik Klyver (toţi din Suedia); al patrulea oficial: Andrei Chivulete (România)

Cartonaşe galbene: Burcă (21), Hazard (44), Puşcaş (76), McNair (81), Michael O'Neill (89), Sorescu (90+1).