Rednic nu e de acord cu inlaturarea lui Dinu

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

* Cornel Talnar spune ca dinamovistii sunt "daramati psihic" * Rapidistii cred ca s-ar fi descurcat bine in dubla cu FC Bruges * Rapid nu se va bate anul acesta la titlu

Pentru Dinamo, partida de Supercupa cu Rapid a fost picatura care a umplut paharul cu amar, motiv pentru care jucatorii din Stefan cel Mare, aflati in silenzio stampa, au refuzat la sfarsitul partidei de sambata sa faca vreo declaratie. Singurii din staff-ul lui Dinamo care au raspuns la intrebarile presei au fost antrenorul interimar Cornel Talnar si directorul executiv Cristi Borcea. Acesta a spus ca jucatorii dinamovisti sunt terminati din punct de vedere psihic dupa eliminarea din turul doi preliminar al Ligii Campionilor si dupa esecul din Supercupa. In asentimentul lui Borcea s-a aratat si Cornel Talnar, care a spus ca foarte multi jucatori sunt "daramati din punct de vedere psihic", atat dupa esecul cu FC Bruges, cat si dupa inlaturarea lui Cornel Dinu din functia de antrenor. "E nevoie de timp pentru a forma o echipa competitiva, iar jucatorii nostri au resimtit oboseala de dupa meciul cu Bruges", a explicat Talnar motivele pentru care "cainii" nu au avut sambata o prestatie la adevarata lor valoare. De cealalta parte, antrenorul Rapidului, Mircea Rednic, s-a aratat multumit de evolutia echipei sale, insa a spus ca Rapid este in acest moment o echipa in formare. "Sunt bucuros ca am castigat al doilea trofeu in doi ani, dar trebuie sa uitam repede acest meci pentru ca ne asteapta joi o partida foarte importanta", a spus "Puriul", adaugand ca formatia sa nu se va bate anul acesta la titlu. "Trebuie sa fim realisti, cu picioarele pe pamant si sa recunoastem ca mai avem mult de lucru. La anul, cu siguranta, o sa ne batem la titlu", a mai spus Rednic, adaugand ca mai are nevoie de inca un atacant. In ceea ce priveste inlaturarea lui Cornel Dinu de pe banca tehnica a lui Dinamo, antrenorul giulestean a declarat ca nu este de acord cu acest lucru. "Imi pare rau pentru Dinu si cred ca a fost pe nedrept dat afara. Oricat de mare antrenor ai fi, trebuie rabdare sa formezi o echipa. Este o mare pierdere pentru Dinamo, pentru ca Dinu este un om si un antrenor bun", a explicat Rednic, care a mai adaugat ca si-ar fi dorit un meci cu FC Bruges. "Daca jucam cum am jucat pana acum in meciurile de pregatire si cum am demonstrat-o azi, cred ca faceam un meci bun cu FC Bruges", a spus, la randul lui, capitanul Rapidului, Constantin Schumacher.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite