Rapid - Astra: 2-3. Giurgiuvenii o vor întâlni pe CFR Cluj în semifinalele din Cupa României

0

Astra Giurgiu a învins-o pe Rapid Bucureşti, scor 3-2, şi s-a calificat în semifinalele din Cupa României. În cea de-a doua semifinală se vor duela Petrolul Ploieşti cu Oţelul Galaţi.

Astra Giurgiu a învins-o pe Rapid Bucureşti, în deplasare, scor 3-2. La finalul celor 90 de minute, cele două formaţii  erau egale, 2-2, iar soarta meciului s-a decis în prelungiri.

Astra Giurgiu a deschis tabela prin Budescu ('4) şi a majorat diferenţa prin Fatai ('49). Replica giuleştenilor au venit prin Oros ('65), iar Bărboianu ('74) a dat un autogol, aducând echipa lui Marian Rada la egalitate cu formaţia oaspete. Golul decisiv a purtat semnătura lui Andrei Mureşan şi a fost marcat în minutul 111.

Giuleştenii se afundă în situaţia grea prin care trec, după ce au încheiat turul campionatului intern pe locul opt, la 15 puncte distanţă de liderul Steaua Bucureşti. Pe de altă parte, Astra Giurgiu este surpriza campionatului, fiind pe poziţia secundă în Liga I.

În cea de-a doua semifinală se vor duela Petrolul Ploieşti şi Oţelul Galaţi.

Echipe de start:

Rapid: Albuţ - Rui Duarte, Abrudan, Oros, Bozovici - Pavlovici, N. Grigore - Herea, Grigorie, Teixeira - Pancu

Astra: Lung Jr. - Bărboianu, Găman, A. Mureşan, Morais - De Amorim, Yahaya, Takayuki, Distefano - Budescu, Fatai