Puloverul albastru al lui Joachim Low în viitorul muzeu al federaţiei germane
0Puloverul albastru în V purtat de selecţionerul german Joachim Low la Cupa Mondială din Africa de Sud şi-a "câştigat" un loc în viitorul muzeu al Fedetaţiei Germane de Fotbal (DFB), de la Düsseldorf, informează AFP.
"Sper că puloverul va avea un loc demn şi va fi păstrat bine. Poate că voi mai avea nevoie de el la turneelor viitoare", a declarat Löw în momentul în care a oferit DFB puloverul de caşmir. Evenimentul a avut loc cu o zi înainte de meciul cu Belgia, din ultima etapă a preliminariilor campionatului European din 2012.
"Fanii vor putea retrăi euforia Cupei Mondiale din 2010 şi se pot gândi la turneele viitoare", a declarat un reprezentant al MetroGroup, care a achiziţionat puloverul lui Low în decembrie 2010 pentru un milion de euro, într-o gală de caritate. Löw a purtat acest pulover în timpul Cupei Mondiale, unde Germania a surclasat Argentina în optimi (4-0) şi Anglia în sferturi (4-1), fiind apoi eliminată de Spania, viitoarea campioană mondială (0-1). Lucrările pentru construorea muzeului vor începe în 2012 pe o suprafaţă de 6000 metri pătraţi, la Dortmund, inaugurarea fiind prevăzută pentru 2014.























































