Pandurii-Hapoel Tel Aviv 1-1. Calificarea se va decide în infernul de la Tel Aviv

0
Pandurii au nevoie de cel puţin un egal cu goluri marcate pentru a spera la calificarea în play-off

Pandurii-Hapoel Tel Aviv a fost cel mai dificil meci al gorjenilor în actuala campanie europeană. În prima manşă a turului trei preliminar, echipa lui Pustai a scos doar o remiză, scor 1-1, pe "Cluj Arena" şi are nevoie de multă şansă în returul de joia viitoare, de la Tel Aviv, pentru a spera la calificarea în play-off.

Pandurii a început în forţă meciul cu Hapoel Tel Aviv pe "Cluj Arena", reuşind să deschidă scorul rapid, în minutul 4, profitând şi de o gravă greşeală a portarului Amos, care a scăpat în poartă şutul lui Nistor. După marcarea golului, gorjenii s-au retras deliberat în propria jumătate şi au permis oaspeţilor să domine jocul.

Pe fondul acestei dominări, golul lui Hapoel a căzut firesc în minutul 29, când Sasha a executat impecabil o lovitură liberă, iar portarul Stanca a fost nevoit să scoată mingea din aţe. După egalare, tot israelienii au fost cei care au avut posesia, dar nu s-a mai întâmplat nimic până la pauză.

În partea a doua, Pandurii a trecut la timona jocului şi a ratat câteva ocazii foarte mari. Dacă la golul marcat de gazde în prima repriză a greşit grav, portarul Amos a fost îngerul păzitor al porţii lui Hapoel în partea a doua a meciului. Şi oaspeţii au mai ratat câteva oportunităţi de a înscrie, dar partida de pe "Cluj Arena" s-a încheiat nedecis, scor 1-1.

Joia viitoare este programat returul, la Tel Aviv, de la ora 20.

Min. 90+4 Arbitrul fluieră finalul întâlnirii. Pandurii-Hapoel 1-1. Returul va avea loc joia viitoare, la Tel Aviv, de la ora 20.

Min. 90 Se arată 4 minute de prelungire.

Min. 84 Eric trage puţin peste poartă din lovitură liberă de la 25 de metri.

Min. 75 Matulevicius cere penalty la o intervenţie a lui Amos, arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 58 Stanca scoate în corner un şut al lui Shechter cu un reflex uimitor.

Min. 52 Momcilovici trage puternic din 7 metri, dar acelaşi Amos scoate greu în corner.

Min. 48 Eric este găsit în careu de o pasă venită din corner, brazilianul caută vinclul porţii lui Hapoel, dar Amos are o intervenţie incredibilă şi respinge în corner.

Min. 46 A început repriza a doua.

Min. 45+2 S-a încheiat prima repriză în care Hapoel a fost echipa mai bună.

Min. 40 Asediu la poarta lui Stanca, care scoate greu de pe linia porţii un şut al lui Shechter

Min. 29 GOL Hapoel: Sasha execută impecabil o lovitură liberă şi restabileşte egalitatea.

Min. 25 După deschiderea scorului, gorjenii s-au retras în defensivă. Damari trage din interiorul careului gazdelor, Stanca reţine sigur pe el.

Min. 18 Eric trage cu pâmântul, Amos reţine în doi timpi.

Min. 7 Gorjenii cer penalty la o intrare imprudentă a unui fundaş israelian, arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 4 GOOOOL Pandurii: Dan Nistor trage la poartă, portarul Amos încearcă să respingă, dar scapă mingea în poartă.

Min. 1 A început meciul. Pandurii a avut prima minge.

Iată echipele de start:

Pandurii: Stanca - Momcilovic, Erico, Unguruşan - Anton, Breeveld - Nicoară, Eric, Nistor - Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai.

Hapoel Tel-Aviv: Amos - Dgani, Ilic, Colin, Shimon - Gordana, Gerzicich, Sasha - Damari, Shechter, Zaguri.