O finală ratată: Simona a pierdut, deşi a salvat cinci mingi de meci cu Bouchard. Românca s-a accidentat grav la 2-2

0

Simona Halep a ratat şansa de a juca, sâmbătă, ultimul act la Wimbledon. Accidentarea la gleznă, suferită în primul set, a afectat-o vizibil.

La capătul unui meci de 95 de minute, Simona Halep a ratat calificarea, în finală, la Wimbledon.

Constănţeanca de 22 de ani a început meciul ca mare favorită, însă, din nou, a suferit din cauza fizicului ei fragil. La 2-2, Simona a încercat o alunecare ca pe zgură, suprafaţa ei preferată, însă piciorul ei s-a oprit în iarba de la Wimbledon.

A fost momentul în care „filmul“ s-a rupt pentru ocupanta locului 3 în lume. De aici până la final, jocul ei a suferit vizibil, iar Bouchard a câştigat din ce în ce mai uşor punctele.

accidentare halep foto wimbledon.com

FOTO wimbledon.com

Chiar şi aşa, Simona a dus primul set la tie-break. Aici, a fost alt moment psihologic. Românca a condus cu 3-2, dar meciul s-a oprit, fiindcă unui spectator i s-a făcut rău în tribune. Când partida s-a reluat, canadianca a zburdat şi s-a impus cu 7-5.

În al doilea set, problemele Simonei la gleznă s-au agravat. Chiar dacă a salvat, per total, cinci mingi de meci, Halep a pierdut setul cu 2-6.

Finala de la Wimbledon, la feminin, va fi sâmbătă, Bouchard (Canada), urmând să o întâlnească pe Kvitova (Cehia).

CITEŞTE ŞI:

*Reacţii după o finală ratată pentru Halep: ce spun McEnroe şi Davenport. CTP o face „penibilă“ pe Bouchard

*De ce a pierdut Halep cu Bouchard? Românca explică momentele cheie ale unui meci ratat: „N-aveam cum să câştig“

CITEŞTE PE DOLCE-SPORT.RO:

*Incredibil! Arbitrul care a încurcat-o pe Simona Halep în finala de la Roland Garros a greşit din nou împotriva jucătoarei noastre

*Explicaţiile eşecului lui Halep. Bouchard a dominat-o la toate capitolele. Statistica meciului

DESFĂŞURAREA MECIULUI

Setul II

*Halep - Bouchard 2-6: Simona a mai salvat două mingi de meci, însă, la cea de a şasea minge de meci a cedat. Bouchard a câştigat game-ul, setul şi meciul.

*Halep - Bouchard 2-5: Simona a salvat trei mingi de set şi de meci şi şi-a câştigat serviciul.

*Halep - Bouchard 1-5: Simona s-a luptat, a ajuns până la 40-40 pe serviciul adversarei, dar apoi a pierdut.

*Halep - Bouchard 1-4: canadianca a reuşit break-ul.

*Halep - Bouchard 1-3: încă un joc câştigat lejer de Eugenie, la 15.

*Halep - Bouchard 1-2: canadianca a făcut break la 30.

*Halep - Bouchard 1-1: canadianca a condus cu 40-0, românca a câştigat două mingi, apoi a pierdut.

*Halep - Bouchard 1-0: românca şi-a câştigat jocul pe serviciul ei la 15.

*A început al doilea set. Serveşte Halep.

Setul I

*Halep - Bouchard 6-7: tie-break-ul a fost câştigat de Bouchard cu 7-5, care a câştigat şi primul set.

*Halep - Bouchard 6-6: scorul e 4-4 la tie-break.

*Halep - Bouchard 6-6: meciul s-a întrerupt, deoarece o femeie în vârstă, aflată în tribune, are probleme medicale şi a fost chemată salvarea. La tie-break e 3-2 pentru Simona.

*Halep - Bouchard 6.6: deocamdată, e 2-2 la tie-break.

*Halep - Bouchard 6-6: a început tiebreak-ul.

*Halep - Bouchard 6-6: Simona a câştigat, din nou, greu pe serviciul ei, la 30.

*Halep - Bouchard 5-6: Ocazie mare ratată de Simona. A avut 30-0 pe serviciul adversarei, însă n-a mai câştigat niciun punct şi a pierdut jocul.

*Halep - Bouchard 5-5: O gură de oxigen pentru Simona, care şi-a câştigat serviciul la 30.

*Halep - Bouchard 4-5: Încă o dovadă că Bouchard profită de accidentarea Simonei. Şi-a câştigat serviciul la zero.

*Halep - Bouchard 4-4: Simona s-a impus pe serviciul ei, dar chinuit, la 40. Se vede că accidentarea la picior o afectează serios.

*Halep - Bouchard 3-4: canadianca s-a impus comfortabil, la 15.

*Halep - Bouchard 3-3: românca şi-a câştigat greu jocul pe serviciul ei. A ajuns la 40-40, după care s-a impus.

*Halep - Bouchard 2-3: canadianca şi-a câştigat jocul pe serviciul ei.

*Partida s-a reluat.

*Meciul s-a oprit, întrucât Halep are probleme la gleznă şi a cerut intervenţia medicului. Simona s-a întins după o minge, a alunecat şi de acolo au început problemele ei.

Simona Halep accidentata FOTO AFP

*Halep - Bouchard 2-2: Canadianca a făcut rebreak, câştigând pe serviciul Simonei.

*Halep - Bouchard 2-1: Simona a făcut break! A câştigat la 30 pe serviciul adversarei.

*Halep - Bouchard 1-1: Simona a egalat situaţia, câştigând jocul la 30.

*Bouchard are 1-0 după ce a câştigat primul joc.

*A început meciul. Serveşte Bouchard.

*Meciul va începe în câteva minute. Jucătoarele se încălzesc.

----------

Simona Halep e foarte aproape de a bifa a doua finală de Grand Slam din carieră. La Roland Garros, a fost învinsă după un meci fabulos pentru tenisul feminin de Maria Şarapova. Acum însă, românca poate da lovitura la Wimbledon.

Pentru a realiza o performanţă istorică pentru tenisul românesc, Halep trebuie să treacă, mai întâi, de canadianca Eugenie Bouchard, locul 13 în clasamentul WTA. Casele de pariuri o văd pe constănţeanca de 22 de ani drept marea favorită.

Bwin.com oferă o cotă de 1.55 pentru victoria Simonei, în timp ce Bouchard are o cotă de 2.40. E de remarcat că, ieri, imediat după meciurile din sferturi, ambele jucătoare aveau cota 1.85.

Bate şi urcă pe 2 în lume

Dacă o va învinge pe Bouchard, Halep va urca pe locul 2 în clasamentul mondial, indiferent de ce va face, sâmbătă, în finala de la Wimbledon. Ea o va detrona astfel pe Na Li, eliminată deja la Londra.

În plus, calificarea în ultimul act, la Wimbledon, va asigura prezenţa Simonei în Turneul Campioanelor, care va avea loc la finalul lunii octombrie.

Dacă va trece, astăzi, de Bouchard, Halep o va întâlni în finală pe Petra Kvitova (locul 6 în lume).

880.000 de lire sterline va primi Simona Halep pentru calificarea în finala de la Wimbledon, ceea cea ar fi cel mai mare bonus încasat de ea de-a lungul carierei.   440.000 de lire sterline a primit deja Simona Halep pentru accederea în semifinale la Wimbledon.