Jordan Pickford, reacție nervoasă după eliminarea Angliei de la Cupa Mondială: „Aveți respect!”

0

Anglia a fost eliminată de Franța, 1-2, în sferturile Campionatului Mondial, iar Harry Kane a fost extrem de afectat la finalul partidei. După ce a înscris golul de 1-1 din lovitură de la 11 metri, atacantul lui Tottenham a irosit al doilea penalty, trimițând peste poartă. Nereușita lui Kane a fost echivalentă cu eliminarea Angliei de la turneul final.

Extrem de afectat, golgeterul naționalei Albionului a fost luat în colimator de cameramani, care au încercat să prindă cele mai bune cadre cu supărarea acestuia. Dărâmat la finalul meciului, Harry Kane a fost apărat de colegul său, portarul Jordan Pickford, care a sărit să-l protejeze. Acesta s-a interpus între cameraman și Kane pentru a-l bloca pe acesta în încercarea de a-l filma pe atacant. „Aveți puțin respect! Vă rog”, a fost mesajul lui Jordan Pickford prin care I-a luat apărarea căpitanului.

Jordan Pickford a răbufnit la finalul meciului Anglia - Franța. Foto EPA EFE

Anglia a pierdut o nouă oportunitate de a se impune la un Campionat Mondial, după finala de poveste din 1966, contra Germaniei. Porniți cu gânduri mari înainte de CM Qatar 2022, ca de fiecare dată, britanicii au început bine (6-2 cu Iran) și au terminat prost (1-2 cu Franța). Vicecampioana europeană pleacă acasă, după ce a suferit o nouă dezamăgire la Mondial.

Portarul Angliei încearcă să-l protejeze pe Kane, la pământ. Captură TV

Mondialul din Qatar, program

Sferturi

*Croația – Brazilia 0-0 (1-1 după prelungiri, 4-2 după loviturile de departajare)

*Țările de Jos – Argentina 2-2 (3-4 după loviturile de departajare)

*Maroc – Portugalia 1-0

*Anglia – Franța 1-2