Irina Begu şi Gabriela Ruse, eliminate de la US Open în minimum de seturi

0
Begu

În primul tur la US Open, Irina Begu, cu probleme medicale, a fost învinsă de Andrea Petkovic, în timp ce Gabriela Ruse a condus cu 5-2, dar a pierdut următoarele 11 game-uri ale meciului cu Marketa Vondrousova.

Irina Begu a fost învinsă de germana Andrea Petkovic scor 6-2, 7-6 (3), după o partidă care a durat o oră şi 44 de minute. Begu a cerut time-out medical în setul doi, la scorul de 2-1, iar apoi a evoluat cu un bandaj la piciorul drept.

Tot în runda inaugurală, Gabriela Ruse a început excepţional întâlnirea cu  Marketa Vondrousova (38 WTA) şi s-a distanţat repede la 3-0 şi 5-2 cu două break-uri avantaj. Din păcate, a urmat o serie incredibilă de 11 game-uri consecutive câştigate de sportiva din Cehia şi meciul s-a încheiat după o oră şi 29 de minute.

Jucătoarele eliminate în primul tur la US Open primesc câte 75.000 de dolari şi zece puncte fiecare.