Ghana - Uruguay. Blestemul penalty-urilor pentru africani. Sud-americanii, eliminați dramatic!

0

Ghana și Uruguay au o întreagă istorie în spate. Cele două echipe au jucat acum cu calificarea pe masă, la fel ca în 2010, când partida s-a lăsat cu un scandal-monstru.

Uruguay- Ghana, duel aprig, dar ambele echipe pleacă acasă. Foto EPA EFE

În sferturile de finală ale Mondialului din Africa de Sud, Luis Suarez a făcut henț pe linia porții, la ultima fază a meciului, privându-i pe ghanezi de o victorie istorică. Atacantul uruguayan a fost eliminat, dar penalty-ul a fost ratat de cel mai bun jucător al africanilor, Gyan.

Atunci s-a ajuns la loviturile de departajare, unde sud-americanii au avut câștig de cauză! Gyan a devenit oaia neagră a africanilor, primind chiar și amenințări cu moartea de la proprii suporteri, în timp ce Suarez s-a transformat în persona non-grata pentru aceștia. Iar acum, la 12 ani de la acel moment, atacantul uruguayan a fost fluierat la fiecare atingere de balon!

Ghanezii și sud-americanii părăsesc Cupa Mondială din Qatar. Foto EPA EFE

Iar ghanezii au simțit din nou blestemul penalty-urilor. Pentru că Ayew, vedeta echipei, a ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 21, la scorul de 0-0! Imediat sud-americanii au punctat pentru 2-0 prin De Arrascaeta (26, 32), rezultat echivalent la acel moment cu calificarea în optimile de finală ale CM Qatar 2022!

Dar, în cealaltă partidă Coreea de Sud a produs șocul în prelungiri: 2-1 cu Portugalia și a luat fața sud-americanilor! Cu jucătorii de pe bancă în lacrimi, Uruguay a alergat după golul de 3-0, al calificării, dar Ghana a rezistat și cele două echipe pleacă braț la braț acasă. Merg mai departe Portugalia, cu 6 puncte, și asiaticii, cu 4 puncte și golaveraj 4-4, cei din urmă fiind superiori Uruguay-ului doar la numărul de goluri marcate!

Ghana - Uruguay 0-2

A marcat: De Arrascaeta 26, 32