Euro 2024. Polonia - Olanda 1-2. Lewandowski a fost marele absent partidei

0

Partida dintre cele două formații, de la Euro 2024, este prima a zilei de duminică, 16 iunie 2024, și promite un fotbal de calitate. Lewandowski&Co nu au mai câștigat în fața Olandei de 45 de ani.

Poland vs Netherlands. FOTO The Analyst

UPDATE:

Minutul 83: GOOOL Olanda! Ake i-a oferit o pasă bună lui Weghorst, iar atacantul a finalizat cu un şut precis, în colţul stâng.

Minutul 30: GOOOL Olanda! Gakpo a trimis un șut de la marginea careului și a înscris pentru 1-1.

Minutul 16: GOOOL Polonia! Buksa a înscris cu capul, după o centrare venită din corner!

ȘTIREA INIȚIALĂ

Bătălia are loc pe Volksparkstadion din Hamburg, iar „Țara Lalelelor” este marea favorită.

Polonezii nu se vor putea baza pe golgeterul și cel mai periculos jucător al lor, Robert Lewandowski, marele absent al partidei de la Hamburg.

Echipele de start pentru cele două echipe

Polonia (3-4-2-1): Szczesny - Bednarek, Salamon, Kiwior - Frankowski, Zielinski, Romanczuk, Zalewski - Urbanski, Buksa, S. Szymanski

Rezerve: Bereszynski, Bulka, Dawidowicz, Grosicki, Lewandowski, Moder, Piatek, Piotrowski, Puchacz, Skoras, Skorupski, Slisz, Swiderski, D. Szymanski, S. Walukiewicz

Antrenor: Michal Probierz

Olanda (4-3-3): Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake - Reijnders, Schouten, Veerman - Simons, Depay, Gakpo

Rezerve: Bergwijn, Bijlow, Blind, de Ligt, Flekken, Frimpong, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, Malen, van de Ven, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee

Antrenor: Ronald Koeman

Polonia nu a câștigat în ultimele 12 întâlniri cu Olanda în toate competițiile.

Aceasta este prima întâlnire dintre Polonia și Țările de Jos la un turneu major. Venind la Euro 2024, doar Germania (19) a învins mai multe națiuni diferite la Campionatul European decât olandezii (17).

Polonia joacă un al cincilea Campionat European consecutiv consecutiv.

Niciunul dintre ultimele 12 meciuri ale Olandei la Euro nu s-a încheiat la egalitate. Ultima dată când au remizat un meci la turneu a fost în sferturile de finală în 2004, când a eliminat Suedia la penalty-uri.