E sărbătoare la Arad. UTA a învins-o pe Oţelul Galaţi (3-1) în faza play-out a Superligii VIDEO

0

UTA Arad a învins-o pe Oţelul Galaţi cu scorul de 3-1 (0-0), joi, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a şasea a fazei play-out a Superligii de fotbal, potrivit Agerpres.

„Bătrâna Doamnă” a făcut diferenţa graţie mutărilor realizate de Mircea Rednic la pauză. Kevin Luckassen a dat pasa de gol la reuşita kenyanului Eric Johana Omondi (62), apoi acesta i-a întors serviciul vârfului olandez (78), iar Rareş Pop (81) a parafat victoria arădenilor.

Gălățenii au înscris jolul de onoare prin italianul Juri Cisotti (90+4), la ultima fază a meciului.

Oţelul a început mai bine jocul şi a avut un gol anulat la Alex Pop (10) şi o ratare a lui Samuel Teles (15).

UTA a învins-o pe Oţelul Galaţi (3-1). FOTO Facebook UTA Arad

Arădenii au echilibrat jocul şi şi-au creat şi ei ocazii până la pauză, prin Ibrahima Conte (21) şi Cristian Mihai (40).

Echipa din Galați avea patru victorii şi un egal în play-out până la meciul de la Arad.

În sezonul regulat, meciul direct de la Galaţi s-a terminat cu un egal (1-1), dar Oţelul s-a impus cu 4-2 în deplasare, în retur, potrivit sursei citate.

AFC UTA Arad - SC Oţelul Galaţi 3-1 (0-0), Arena ''Francisc Neuman'' - Arad

Au marcat: Eric Johana Omondi (62), Kevin Luckassen (78), Rareş Pop (81), respectiv Juri Cisotti (90+4).