Djokovici, avere uriașă: Suma câștigată din tenis, actualizată după victoria de la Cincinnati

0

La cinci săptămâni după ce i s-a cântat prohodul în tenis, încă o dată, sârbul de 36 de ani și-a trecut în cont trofeul de la Western & Southern Open. Finala, una epică, a fost câștigată în fața lui Carlos Alcaraz: 5-7, 7-6, 7-6.

Novak Djokovici, rezultate istorice înregistrate pe terenul de tenis. FOTO: Arhiva Adevărul

La Cincinnati, pe o căldură sufocantă – finala s-a jucat când erau 35 de grade Celsius la umbră! – Nole și-a trecut în palmares trofeul cu numărul trei la Western & Southern Open, după victoriile obținute la Ohio, în 2020 și 2018. În dreptul sârbului apar și cinci finale pierdute, în 2015, 2012, 2011, 2009 și 2008. De trei ori cu Federer și de două ori cu Murray. Acum însă, Nole a făcut un meci fabulos și a fost răsplătit cu un cec în valoare de 1.019.335 de dolari. Care a ridicat totalul câștigurilor sale din premii la o sumă amețitoare: 172.281.484 de dolari (7.590.175 de dolari numai în 2023). Confirmarea oficială, dar și ierarhia all-time sunt disponibile aici.

O rivalitate lacrimogenă

Finala de la Cincinnati, de 3 ore și 49 de minute, a venit la 36 de zile după un alt duel epic, cu Alcaraz (Spania, 20 de ani, 1 ATP) și Djokovici (Serbia, 36 de ani, 2 ATP) în prim-plan. Pe data de 16 iulie, primii doi jucători ai lumii au încântat în finala de la Wimbledon, câștigată de Carlos după 4 ore și 43 de minute. Atunci, Alcaraz s-a impus cu 1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4. Acum, la Cincinnati, Djokovici a câștigat cu 5-7, 7-6, 7-6.

Dacă la Londra, Nole a izbucnit în lacrimi, când a rostit discursul său de la finalul meciului, de această dată, i-a venit rândul lui Alcaraz să plângă în hohote, pe margine, imediat după terminarea partidei. Ceea ce ne arată cât suflet pun acești doi coloși ai tenisului în meciurile lor.

Meci scurt, la fete

Dacă finala băieților a „hipnotizat“ planeta sportului, fiind un meci-maraton, în schimb, la fete, ultimul act s-a decis în minimum de seturi. Coco Gauff (SUA, 19 ani, 6 WTA), favorita publicului, s-a impus în fața Karolinei Muchova (Cehia, 27 de ani, 10 WTA), scor 6-3, 6-4, după un meci de o oră și 56 de minute.