Cupa României: 30 de goluri s-au marcat în primele patru meciuri din Turul V

0
Steaua Bucureşti este deţinătoarea Cupei României din sezonul 2014-2015

Runda a cincea a Cupei României, faza naţională, ediţia 2015-2016, a debutat în trombă, cu patru meciuri, în care s-au marcat un număr impresionant de goluri.

UTA Bătrâna Doamnă a realizat scorul zilei, după 9-0 cu Metalul Reşiţa, în timp ce Viitorul II a înscris de trei ori după pauză pentru a învinge cu 5-2 pe Delta Dobrogea. CSM Râmnicu Vâlcea a lovit decisiv în ultimele minute ale partidei cu Gaz Metan Mediaş, învingând cu 2-1, după ce a egalat în minutul 89.

La Afumaţi, gazdele au reuşit să ducă meciul cu Academica Clinceni în prelungiri, după ce au egalat în al patrulea minut de prelungire al timpului regulamentar de joc. Până la loviturile de departajare, ambele echipe au punctat câte o dată, dar de la punctul cu var a avut câştig de cauză gruparea din Liga a II-a.

Tragerea la sorţi a ”16”-imilor are loc vineri

Învingătoarele din turul al cincilea vor fi puse în urne alături de cele 14 echipe care evoluează în actualul sezon al Ligii I şi vor fi împerecheate în 16 meciuri care vor alcătui tabloul fazei ”16”-imilor Cupei, informează Federaţia Română de Fotbal, prin intermediul frf.ro.

Iată rezultatele şi marcatorii de marţi, precum şi programul meciurilor de miercuri:

08.09.2015, ora 16:30
► UTA Bătrâna Doamnă (AR) – CS Metalul Reşiţa (CS) 9-0 (4-0)
Adrian Petre (2, 56, 73), Bogdan Burlă (12), Alexandru Lazăr (25, 86), Alexandru Manea (40), Cristian Costin (52), Dennis Man (84)
► FC Viitorul 2 (CT) – ACS FC Delta Dobrogea Tulcea (TL) 5-2 (2-2)
Cristian Ene (11, 16, 80), Ionuţ Vînă (67 - pen.), Florin Coman (88) / Marius Jianu (29), Claudiu Dragu (42)
► CSM Râmnicu Vâlcea (VL) – CS Gaz Metan Mediaş (SB) 2-1 (0-0)
Marius Staicu (89), Cosmin Piscanu (90+2) / Alexandru Munteanu (59)
► CS Afumaţi (IF) – ACS FC Academica Clinceni (IF) 5-6 (1-1, 2-2, 2-2)
Ionuţ Chişi (90+4), Cosmin Munteanu (96) / Darius Buia (32), Benjamin Kuku (106)

09.09.2015, ora 16:30
► ACS Dacia Unirea Brăila (BR) – SC FC Oţelul SA (GL), stadionul Municipal (Brăila, jud. Brăila)
► Atletico Vaslui (VS) – Sport Club Bacău (BC), stadionul Municipal (Vaslui, jud. Vaslui)
► ACS Rapid CFR Suceava (SV) – SC FC Ceahlăul SA (NT), stadionul Areni (Suceava, jud. Suceava)
► AS FC Ripensia Timişoara (TM) – CS Ineu (AR), stadionul Tehnomet (Timişoara, jud. Timiş)
► ACS FCM Baia Mare (MM) – CS FC Olimpia 2010 (SM), stadionul "Viorel Mateianu" (Baia Mare, jud. Maramureş)
► CS Oşorhei (BH) – SC Universitatea Cluj SA (CJ), stadionul Alparea (Oşorhei, jud. Bihor)
► ASA Tg. Mureş 2 (MS) – CF Metalurgistul Cugir 1939 (AB), stadionul TRANSIL (Tg. Mureş, jud. Mureş)
► CSM Flacăra Moreni (DB) – CS Mioveni (AG), stadionul Flacăra (Moreni, jud. Dâmboviţa)
► ACS Unirea Brânceni (TR) – Club Sportiv U Craiova SA (DJ), stadionul Comunal  (Brânceni, jud. Teleorman)
► CS Unirea Tărlungeni (BV) – FC Gloria Buzău (BZ), stadionul Unirea (Tărlungeni, jud. Braşov)
► CS Păuleşti (PH) – SC FC Braşov SA (BV), stadionul Comunal (Păuleşti, jud. Prahova)
► SC FC Metaloglobus SA (B) – CS Baloteşti (IF), stadionul Metaloglobus (Bucureşti)
► ACS Berceni (IF) - SC FC Rapid Bucureşti SA (B), stadionul Comunal (Berceni, jud. Ilfov)