Craiova – Rapid, arbitraj VARză: Bergodi, interviu exploziv, în stil italian, în fața reporterilor VIDEO

0

„Vai de VAR-ul nostru“ e un titlu de care „Adevărul“ s-a tot folosit în acest sezon și care și-a depășit termenul de valabilitate tocmai pentru că avem un izvor nesecat de greșeli de arbitraj! Etapă de etapă! Desigur, nimeni nu se aștepta ca arbitrajele să fie perfecte, odată cu apariția tehnologiei, dar faptul că ai noștri nu sunt în stare să rărească măcar greșelile majore, folosind arbitrajul video în mod optim, spune ceva despre cât de slabă e școala românească de arbitraj, la ora actuală!

Cristiano Bergodi

Luni, „cavalerii fluierului“ au „reușit“ să facă praf și marele meci al rundei, Universitatea Craiova – Rapid (1-1). Concret, au fost trei penalty-uri neacordate și, dacă despre primele două faze se mai poate discuta, în schimb, ultima, cea din minutul 85, e de noaptea minții!

VEZI REZUMATUL MECIULUI UNIVERSITATEA CRAIOVA - RAPID

Rapid a avut două lovituri de pedeapsă, Craiova una

*Minutul 20: Krasniqi (Rapid) a fost blocat neregulamentar în careul oltenilor de Screciu (Craiova) și, potrivit lui Ion Crăciunescu, prezent în studioul Digi Sport, formația bucureșteană ar fi trebuit să primească penalty: „Nu mi se pare o luptă corp la corp. Screciu e în spatele lui Krasniqi, iar cu brațul îl dezechilibrează și îl împinge. Trebuia penalty? Păi, dacă îl împinge! La braț, în partea de sus, dar și la picioare“.

*Minutul 80: Bairam (Craiova) și Albu (Rapid) au avut un duel în careul bucureștenilor și, din nou, Ion Crăciunescu a văzut penalty. De această dată, pentru formația din Bănie: „E genul de fază în care un atacant pendulează spre înainte și lovește mingea și un apărător care vrea și el să lovească mingea. E greu de dat, dar e fault“.

*Minutul 85: Faza cea mai revoltătoare! Oaidă (Rapid) a fost doborât în careu, după ce a dat în minge, de Maldonado (Craiova). Până și comentatorii Digi Sport au spus din prima că e penalty. Reluările au confirmat că, într-adevăr, se impune 11 metri pentru Rapid. Dar arbitrul Marian Barbu (Făgăraş) a oprit jocul preț de câteva secunde, a dus mâna la cască, semn că ascultă ce îi spun colegii săi din camera VAR, Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş) și Horia Mladinovici (Bucureşti), după care, în mod șocant, a făcut semn că jocul poate fi reluat! Verdictul lui Ion Crăciunescu la Digi Sport?Penalty indiscutabil pentru Rapid!“.

Bergodi, un car de nervi

După un asemenea arbitraj catastrofal, în care niște faze evidente, mai ales cea din minutul 85, n-au putut fi judecate corect nici de cei din camera VAR, antrenorul Rapidului, Cristiano Bergodi (59 de ani), a luat foc! Deși un tip calm și echilibrat, acesta a venit la interviul de după meci și s-a arătat revoltat.

M-am uitat la fază, să ne zică ei de ce nu e penalty?! Să ne spună care e argumentul. Cum e posibil? Ăsta nu e penalty? (n.r. – faza din minutul 20). E vina celui de la VAR. Ne lăsăm de fotbal, dacă ăsta nu e penalty! Apoi, la Oaidă, a căzut peste el (n.r. - Maldonado). Dacă nu e penalty, să ne lăsăm de fotbal. Nu e posibil!“, a tunat Bergodi, pe bună dreptate.

VEZI INTERVIUL LUI CRISTIANO BERGODI

Superliga 2023-2024, etapa a 29-a (penultima)

16. Botoșani 29 3 11 15 30-52 20

*Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, în total 10 etape).

*Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, în total 9 etape).

*Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locurile 2 și 3 din play-off, în Europa Conference League.

*Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

*Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.