Copa America. Argentina „a zdrobit“ selecţionata Paraguayului şi s-a calificat în finală unde va întâlni echipa statului Chile

0

Selecţionata Argentinei a învins, miercuri, repezentativa Paraguayului cu 6-1, într-o partidă în care Angel DI Maria şi Lionel Messi au excelat.

Meciul a început foarte bine pentru jucătorii lui Martino, în minutul 15 Rojo deschizând scorul după o centrare a lui Messi. Pastore majorează  diferenţa, 12 minute mai târziu, cu un şut din marginea careului, după o pasă de la acelaşi Leo Messi.

Înainte de sfârşitul primei reprize, paraguayanul Lucas Barrios a redus din diferenţă în minutul 43, dar la reluarea partidei, în minutul 47, Angel DI Maria înscrie pentru prima dată în această confruntare. Şase minute mai târziu, în minutul 53, Di Maria Reuşeşte dubla.

În ultimele zece minute ale partidei vor înscrie şi doi atacanţi argentinieni, Aguero şi Higuain. Scor final, 6-1, după un meci în care Paraguayul nu a avut nicio şansă.

În finala Copei America, naţionala albiceleste va da piep cu reprezentativa statului Chile.

Echipe de start:

Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Otamendi, Rojo - Biglia, Mascherano, Pastore - Messi, Aguero, Di Maria

Antrenor: Gerardo Martino

Paraguay: Villar - Bruno Valdez, Aguilar, Da Silva, Piris - Derlis Gonzalez, Caceres, Ortiz, Edgar Benitez - Nelson Valdez, Roque Santa Cruz

Antrenor: Ramon Diaz