Chiricheş, „ciuruit“ la debutul său la Sassuolo: Echipa sa s-a făcut de râs în 33 de minute la Roma

0

Vlad Chiricheş (29 de ani) a adunat 32 de partide în Serie A la Napoli, între 2015 şi 2019. Şi, la ce a arătat în prima sa apariţie la Sassuolo, nu e de mirare că era rezervă la fosta echipă şi când era apt.

Ajuns de ceva mai mult de o săptămână la Sassuolo, Vlad Chiricheş a şi prins deja primul „11“, deşi, la ce s-a întâmplat pe teren, probabil era mai bine decât şi-ar fi amânat debutul.

Pe „Olimpico“, în faţa celor de la AS Roma, Sassuolo a fost distrusă în 33 de minute, când a luat patru goluri! Cristante (12), Dzeko (19), Mkhitaryan (22) şi Kluivert (33) au „ciuruitׅ“ o apărare în centrul căreia s-a aflat Chiricheş, integralist. Chiar dacă românul n-a gafat direct la vreun gol, toată defensivă a celor de la Sassuolo a prins o zi de coşmar.

După pauză, oaspeţii au redus din handicap prin „dubla“ lui Berardi (53, 72), iar AS Roma - Sassuolo s-a terminat 4-2.

După trei runde, Sassuolo e pe 12 din 20 cu 3 puncte, având două eşecuri şi o victorie.