Ashleigh Barty, regină la Turneul Campioanelor. Australianca a luat cel mai mare premiu în bani din istoria tenisului

0
barty

Liderul clasamentului WTA, Ashleigh Barty a câştigat finala de la Turneul Campioanelor, după ce a învins-o, 6-4, 6-3, pe campioana de anul trecut, Elina Svitolina,.

Barty s-a impus după un meci care a durat o oră şi 27 de minute şi va încasa pentru performanţa ei suma de 4.420.000 de dolari, cel mai mare premiu din istorie.

Primul set a fost echilibrat primele 9 game-uri fiind adjudecate cu ajutorul serviciului. La 5-4 însă, Barty a anulat mingea de 5-5 a Svitoinei şi a reuşit break-ul la a treia oportunitate.

În setul secund, Svitolina a făcut repede break-ul, la 1-1, dar nu a reuşit să îl consolideze. Barty a mai câştigat de două ori pe serviciul adversarei, sportiva din Ucraina o singură dată şi meciul s-a încheiat în minimum de seturi.

Pentru că a pierdut un meci în faza grupelor (în faţa olandezei Kiki Bertnes), australianca va primi 1.375 de puncte WTA şi va încheia anul pe prima poziţie mondială, cu un avantaj de aproape 2.000 de puncte faţă de sportiva cehă Karolina Plsikova, locul 2 WTA.

Svitolina va primi 2,4 milioane de dolari şi 1.080 de puncte WTA. Ea va fi în clasamentul de luni pe locul 6 WTA.

În urma acestui turneu, Simona Halep, care a fost eliminată în faza grupelor, va urca de pe locul 5 pe 4, după Barty, Pliskova şi japoneza Naomi Osaka, dar înaintea canadiencei Bianca Andreescu, locul 5 WTA.

Trofeul cucerit duminică de Barty este al treilea din acest an, după cele de la Miami şi Roland Garros, ajungând la un total de şase titluri în circuitul profesionist.