Ashleigh Barty - Marketa Vondrousova, finala din acest an de la Roland Garros

0
Barty

Australianca Ashleigh Barty (23 ani) şi cehoaica Marketa Vondrousova (19 ani) vor juca finala feminină a celui de al doilea turneu de Mare Şlem al anului.

Barty a trecut în semifinale de americanca Amanda Anisimova, 17 ani, locul 51 WTA, jucătoare care în sferturi o eliminase pe Simona Halep.

Meciul a avut o defăşurare palpitantă. Anisimova a câştigat primul set cu 7-6 (4), după ce a fost condusă cu 5-0, scor până la care adunase doar 3 puncte. Asutraianca nu a acuzat şocul şi a câştigat următoarele două seturi cu acealşi scor 6-3. Meciul a durat o oră şi 53 de minute.

În cealaltă semifinală, Vondrousova a învins-o pe britanica Johanna Konta, locul 26 mondial, scor 7-5, 7-6 (2), într-o oră şi 45 de minute.

Ambele sportive calificate vor juca în premieră în finala unui turneu de Grand Slam la simplu.