Andreea Ogrăzeanu a doborât recordul national la 100 m (tineret)

0

Desfășurate pe Stadionul Dinamo din Capitală, Campionatele Naționale de atletism, la tineret, au fost marcate de performanța Andreei Ogrăzeanu. Sportiva legitimată la Farul Constanța a fost cronometrată în 11,34 secunde pe 100 m, cel mai bun rezultat înregistrat de o româncă, vreodată, pe această distanță – firește, la categoria ei de vârstă.

Eleva Cristinei Manea a reușit, în serii, să alerge în 11,29 secunde, însă performanța nu a fost omologată din cauza vântului ajutător de +2,2. Acest rezultat a fost sub recordul național de senioare (11,30) deținut în continuare de Ionela Târlea.

În cadrul aceluiași concurs, care a contat și ca Grand Prix național, Bianca Perie (SCM Bacău) a câștigat cu 70,23 metri la aruncarea ciocanului. O dispută acerbă s-a înregistrat la săritura în lungime și la triplusalt, ambele în competiția feminină. Titlurile de campioane la tineret au fost câștigate de Alina Rotaru (Steaua) – 6,39 m, respectiv de Carmen Cristina Toma (Farul) – 13,42 m, în timp ce la GP-ul de senioare primul loc a fost ocupat de Viorica Țigău (CSM Giurgiu) – 6,62 m, respectiv Adelina Gavrilă (Steaua) – 14,23 m. La fel de interesantă a fost și proba de 400 metri, unde s-a impus Bianca Răzor (Steaua) – 52,78 secunde.

Competiția i-a dat prilejul Mirelei Lavric (CSM Onești) – 2:03,60 la 800 m - să revină în prim-plan, ea depășind problemele cu care s-a confruntat în acest an. La 1.500 m, titlul national de tineret i-a revenit Ioanei Doagă – 4:15,48, în timp ce în Grand Prix locul 1 a fost ocupat de Roxana Barca (Steaua) – 4:15,37. Liliana Danci (Olimpia) – 10:29,90 a devenit lider național la 3.000 m obstacole, în aceeași postură fiind și Andreea Ionescu (Poli Iași) – 60,22 secunde, la 400 m garduri. În sfârșit, la înălțime, Esthera Petre (Olimpia) a trecut peste ștacheta ridicată la 1,88 m în proba de săritură în înălțime.

La masculin, Alexandru Baciu (CSM Călărași) s-a impus atât la triplusalt (16,35 m), cât și la lungime (7,59 m). La înălțime, titlul național la tineret i-a revenit lui Emil Niță (CSM Buzău) – 2,17 m, în timp ce la seniori s-a impus Mihai Donișan (Rapid-Dinamo) – 2,20 m. Alexandru Ghinea (CSU Reșița) – 8:56,04 a câștigat la 3.000 m obstacole.