Alex Creț, locul 7 la turneul Grand Slam din Georgia

0

Alex Creţ a obținut locul 7 la cat. 90 kg, duminică, la turneul Grand Slam de judo de la Tbilisi din Georgia, scrie AGERPRES.

Creţ a intrat direct în turul doi, în care a câștigat în faţa argentinianului Mariano Coto Bersier, în optimi a câştigat în faţa japonezului Goki Tajima, dar a pierdut sfertul de finală în confruntarea cu georgianul Laşa Bekauri, iar apoi a cedat şi în recalificări în faţa sud-coreeanului Sungho Lee. Bekauri a reușit să câștige aurul la cat. 90 kg.

La cat. 100 kg, românul de origine cubaneză Asley Gonzalez a intrat şi acesta direct în turul secund, pierzând în faţa georgianului Onise Saneblidze.

Georgia a reușit să ocupe primul loc în clasamentul pe medalii, cu 4 de aur şi una de bronz, urmată de Spania, 2-0-0, Canada, 1-2-1, etc.

România a participat la competiție cu cinci judoka, patru la masculin şi una la feminin.

La competiţie au participat 531 de judoka din 83 de ţări, 296 la masculin şi 235 la feminin.