Harry și Meghan au analizat posibilitatea de a-și schimba numele de familie. Ce variante au fost luate în considerare
0Ducele și Ducesa de Sussex au analizat posibilitatea de a-și schimba numele de familie, după ce autoritățile britanice au întârziat în mod repetat emiterea pașapoartelor pentru copiii lor, relatează The Guardian.

Ducele și ducesa de Sussex au analizat posibilitatea de a-și schimba numele de familie în Spencer, cel de fată al prințesei Diana. Propunerea a fost făcută dintr-o „pură exasperare” și a fost discutată într-o întâlnire directă între prințul Harry și unchiul său, Earl Spencer. Potrivit sursei citate, unchiul ar fi fost entuziast și favorabil schimbării numelui.
Adoptarea numelui de fată al mamei sale, Diana, ar fi adâncit probabil ruptura deja pronunțată dintre Harry și restul familiei regale – o relație care, potrivit surselor, nu dă semne de reconciliere.
Totuși, discuția a devenit irelevantă după ce pașapoartele britanice pentru prințul Archie și prințesa Lilibet au fost în cele din urmă emise, la aproape șase luni de la depunerea cererilor – și doar la câteva zile după ce avocații lui Harry și Meghan au trimis o scrisoare oficială în care amenințau că vor depune o solicitare de acces la datele personale.
O astfel de solicitare ar fi putut scoate la iveală detalii despre motivele întârzierilor – inclusiv despre eventuale discuții interne dintre oficialii britanici responsabili cu eliberarea documentelor.
O sursă a declarat pentru The Guardian că ducele și ducesa se temeau că autoritățile tergiversează în mod intenționat, din cauza faptului că cererile de pașaport includeau titlurile regale HRH (Alteță Regală) pentru ambii copii.
Cererea specifica, de asemenea, numele de familie „Sussex”, nume pe care familia îl folosește deja în mod public. Până în 2023, Archie deținea pașapoarte american și britanic cu numele Mountbatten-Windsor.
„A existat o reținere clară în eliberarea pașapoartelor pentru copii”, a declarat o sursă apropiată cuplului.
Deși termenul standard pentru eliberarea unui pașaport este de trei săptămâni, Harry și Meghan au așteptat peste trei luni, fiind informați că au existat „probleme tehnice”. Ulterior, au depus cereri prin serviciul de pașapoarte de urgență (24 de ore), dar întâlnirea le-a fost anulată în ultimul moment, din cauza unei „defecțiuni de sistem”.