Pascu se fandoseste

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

La dezbaterea legii, el a cerut explicit instituirea unui control asupra presei

Dupa ce presedintele Iliescu si premierul Nastase s-au distantat de Legea dreptului la replica, a venit si randul initiatorului, ministrul Ioan Mircea Pascu, sa faca acest lucru. "Eu, la dezbaterile din cele doua Camere, am fost spectator. Legea a iesit asa cum a iesit in absenta mea. A mi se face, acum, proces de intentie este neconform cu realitatea", a declarat, ieri, Pascu. El a dat vina pe Legislativ pentru prevederile aberante ale proiectului de lege, inclusiv pentru articolul 13, prin care ziarele sunt tarate in Justitie, indiferent daca publica sau nu dreptul la replica. "Am avut aceasta discutie la Camera Deputatilor. S-a mers pe ideea ca e nevoie de o atentionare in plus. Nu eu am facut acest amendament. Eu, practic, si la prima si la a doua dezbatere, am fost spectator", a repetat Pascu. Ministrul s-a facut ca uita ce rol a avut in cursul dezbaterilor din comisie, cand a pledat explicit pentru "controlul asupra anumitor ziare". El s-a autoplasat ieri in postura de spectator si cand a fost intrebat care va fi soarta proiectului de lege: "Eu am spus, la un moment dat, ca si eu sunt un spectator la ceea ce se intampla. In ceea ce ma priveste pe mine, vreau sa va spun ca cel mai important lucru este ca s-a atras atentia asupra necesitatii reglementarii acestei probleme". Probabil ca aceeasi satisfactie ar avea-o Pascu si daca "s-ar crea o problema" dupa ce el ar propune o lege pentru judecarea pe stadioane a ziaristilor care refuza sa fie controlati.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite